Przejdź do treści

„Młodzi przy Browarze” – miasto Poznań rusza z projektem profilaktyki uzależnień

Na zdjęciu młodzież zebrana w parku przy Centrum Handlowym Stary Browar

Miasto Poznań rozpoczyna nowy projekt, w ramach którego pod lupę zostaną wzięci młodzi ludzie.

Zadanie o nazwie „Młodzi przy Browarze” ma służyć profilaktyce uzależnień.Pomysłodawcy chcą bliżej przyjrzeć się zachowaniu i praktykom grup młodzieży, która spędza wiele czasu w różnych przestrzeniach stolicy Wielkopolski.

Nierzadko takim spotkaniom towarzyskim nie jest obcy alkohol i substancje psychoaktywne. Zdarza się, że interweniuje policja, straż miejska albo pogotowie ratunkowe.

Z pewnością jest to bardzo złożony i niejednoznaczny temat. Badania wskazują, że młodzież zwykle nadużywa środków odurzających z powodu trudności w domu, braku zaufania, dobrych relacji z dorosłymi, ale też w wyniku przyzwolenia i niewyznaczania granic.

Dlatego Miasto podjęło współpracę z organizacjami pozarządowymi,których pracownicy będą bacznie przyglądać się sytuacji młodych ludzi.

Jednym z popularnych miejsc spotkań są tereny w pobliżu Centrum Handlowego Stary Browar, zwłaszcza położony obok Park Jana Henryka Dąbrowskiego.

Dzięki działaniom przedstawicieli wspomnianej powyżej Galerii Handlowej właśnie tam rozpocznie się realizacja pilotażowego projektu.

Urzędnicy Miejscy wraz z policją, Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pracownikami CH Stary Browar i zaangażowanymi fundacjami podjęli działania zmierzające do znalezienia wieloaspektowej odpowiedzi na istniejący problem społeczny.

W Parku Dąbrowskiego problem zaczął narastać w drugim roku pandemii, a niepokojące sytuacje coraz częściej dotyczyły osób nieletnich.

Zarządcom Starego Browaru zależało na podjęciu takich kroków w tej sprawie, które przyniosą długofalowe rozwiązania.

„Na problem patrzymy bardzo szeroko. Mamy świadomość alarmujących sygnałów docierających z całego kraju. Nie chcemy ograniczać się do interwencji i „wypraszania” młodzieży z parku. Zależy nam na dotarciu z edukacją oraz specjalistyczną pomocą do tych, którzy z różnych względów jej potrzebują. Dlatego zwróciliśmy się do specjalistów i Urzędu Miasta Poznania z prośbą o wsparcie i głębsze rozpoznanie, zdiagnozowanie przyczyn oraz wdrożenie odpowiednich działań” –komentuje dla strony www.poznan.pl Magdalena Kowalak, Prezes Spółki zarządzającej Starym Browarem.

W realizację projektu zaangażowały się: Fundacja „ReStart”, Grupa Animacji Społecznej „Rezerwat” i Poznański Oddział Społecznej Inicjatywy Narkopolityki.

Dodatkowo, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych objęła sklepy w obrębie Starego Miasta (w tym te z okolic parku Dąbrowskiego) kampanią „Sprzedajemy Odpowiedzialnie”. Sprzedawcy są między innymi informowani o konsekwencjach sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. Mają też zwracać uwagę na osoby w kryzysie bezdomności, kupujące alkohol „na zlecenie”młodzieży.

Program „Młodzi przy Browarze” zakłada różnorodne działania skierowane zarówno do młodych, jak i ich rodzin oraz innych, którzy mają wpływ na podejmowanie przez młodzież ryzykownych działań.

Stworzenie warunków do rozmowy i wzajemnej komunikacji bez wątpienia zaprocentuje dyskusjami dotyczącymi zapobiegania uzależnieniom, szerzenia wiedzy na temat skutków picia alkoholu, niwelowania szkód z nim związanych czy mieszania alkoholu z innymi substancjami psychoaktywnymi.

Osoby potrzebujące uzyskają odpowiednie wsparcie, porady lub zostaną skierowane do specjalisty.

Dodaj komentarz