Z migreną zmaga się w Polsce ponad 8 mln osób. Uważana jest ona za drugą przyczynę niepełnosprawności, a pierwszą wśród młodych kobiet. Pacjenci najczęściej zatajają jednak migrenę – informują naukowcy z okazji obchodzonego dzisiaj, 21 czerwca Dnia Solidarności z Chorymi na Migrenę.
„Według raportu „Społeczne znaczenie migreny z perspektywy zdrowia publicznego i systemu ochrony zdrowia” Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, na migrenę lub tzw. migrenę prawdopodobną cierpi w Polsce aż 8 mln osób. Faktyczna liczba chorych może być jednak jeszcze większa.Pomimo coraz głębszej wiedzy na temat migreny, informacje o liczbie chorych mogą nie odzwierciedlać faktycznej sytuacji” – podaje do wiadomości portal www.nepełnosprawni.pl.
Ludzie, zmagający się ostrymi i przewlekłymi objawami bólu głowy, wciąż spotykają się zbagatelizowaniem problemu przez otoczenie. W obawie przed stygmatyzacjąchorzy nie zgłaszają się do specjalistów, dlatego dane na temat tego zjawiska są prawdopodobnie niedoszacowane.
Miewasz migrenę? Nie daj sobie wmówić, że ból sam przeminie i to właściwie nieistotne. Ostra postać migreny potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Jeżeli sytuacja często się powtarza, koniecznie zgłoś się do specjalisty!
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.