Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował kilka dni temu, że wypisanie recepty na leki psychotropowe i środki odurzające, od 2 sierpnia musi poprzedzać ocena lekarska wpływu leku na pacjenta.
– 2 sierpnia 2023r. wchodzą w życie przepisy, które w trosce o bezpieczeństwo pacjenta, ograniczają zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Pacjent powinien sprawdzić, na jakich zasadach może je uzyskać, a lekarz, na jakich zasadach może je przepisać – poinformowali przedstawiciele Resortu Zdrowia.
Mowa tutaj o badaniu stacjonarnym, ale też konsultacji przeprowadzonej z pacjentem za pośrednictwem środków komunikacji na odległość.
– Pamiętajmy, że konsultacja oznacza obligatoryjną rozmowę z pacjentem na temat jego stanu zdrowia, kondycji psychicznej oraz wywiad na temat innych przyjmowanych medykamentów – zaakcentował rzecznik Ministerstwa.
Podkreślił jednocześnie, że zasada ta nie obejmuje wystawiania recept w ramach kontynuacji leczenia, jeśli nie upłynęły trzy miesiące od ostatniej wizyty u lekarza oraz badania pacjenta.
Zaznaczył on przy tym, że informacja, czy wskazany okres już nie upłynął, będzie widoczna w dokumentacji medycznej pacjenta.
– Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz będzie musiał sprawdzić ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków: za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) albo systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem – jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP.Fakt takiej weryfikacji lekarz będzie musiał odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z informacją o bieżących wskazówkach leczenia. Kontrolę sporządzania dokumentacji medycznej po konsultacji z pacjentem przy wypisywaniu środków odurzających i leków psychotropowych będzie prowadził na bieżąco Narodowy Fundusz Zdrowia – informują dziennikarze na portalu www.niepelnosprawni.pl.
Kogo nie obejmą nowe przepisy?
Nowe zasady wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe nie dotyczą lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, w której zarejestrowany jest pacjent. Lekarze ci sprawują bowiem stałą i długofalową opiekę nad pacjentem i znają ich cały proces leczenia.
Nowe reguły wystawiania recept wypływają z podpisanego przez Ministra Zdrowia 12 lipca 2023 r. rozporządzenia zmieniającego wcześniejszy dokument dotyczący środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz.U. poz. 1368).
Pracownicy Resortu Zdrowia podali równocześnie do wiadomości, że jeżeli pacjent zapomni loginu lub hasła do swojego Internetowego Konta Pacjenta, musi on zajrzeć na stronę www.pacjent.gov.pl lub www.e-zdrowie.gov.pl.
Można też zadzwonić pod numer tel.: 19 239.