Przejdź do treści

Ławki tylko dla „wybranych”

Wyróżniono model ławek, które wkrótce zostaną postawione na plażach w Gdańsku. Za najciekawszy wśród zaproponowanych pomysłów komisja uznała projekt Weroniki Górnej.

Pracę tworzą złączone elementy pnia drzewa. Ich wysokość waha się w granicach od 20 do 55 centymetrów wysokości. Projekt wywołał jednak spore wątpliwości. W opinii ludzi działających społecznie na rzecz niepełnosprawnych, osoby z orzeczeniem zostały poprzez wybór tego właśnie projektu wykluczone i nie będą w stanie użytkować ławek.

„Zwycięski projekt wybrała komisja na czele której stała przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak. Byli w niej też przedstawiciele Gdańskiego Ośrodka Sportu i Akademii Sztuk Pięknych. Konkurs był reakcją na potrzebę montażu ławek na plażach, zasygnalizowaną przez mieszkańców Gdańska, o czym poinformowała w interpelacji właśnie przewodnicząca Rady. Jak zapowiada Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu, niewykluczone, że również inne projekty, które zajęły wysokie miejsca, zostaną zrealizowane” – czytamy na stronie www.eska.pl.

Krzysztof Skrzypski – przewodniczący zarządu dzielnicy Przymorze Wielkie działający społecznie na rzecz osób niepełnosprawnych, twierdzi, że zainteresowani borykający się z ograniczeniami w poruszaniu się zostali zwyczajnie pominięci, gdyż niemożliwe jest skorzystanie z ławek w ich sytuacji.

Pan przewodniczący wskazał między innymi na problematyczność nierównej wysokości mebla plażowego. Kolejny kłopot, to brak oparć, które są istotne, jeżeli chodzi o osoby w starszym wieku.

Krzysztof Skrzypski słusznie zaznaczył, iż organizatorzy konkursu, powinni byli omówić sprawę z przedstawicielami rad ds. seniorów i niepełnosprawnych, które działają przy prezydent miasta Gdańska.

Na razie nie są znane koszty nowych ławek. Nie wiadomo też w jakich miejscach zostaną one postawione.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz