Niedawno powołano nową Radę Nadzorczą Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Pierwsze posiedzenie Rady w nowym składzie miało szczególny przebieg.
Generalnym punktem spotkania był autorski program Pełnomocnika Rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasza Krasonia dedykowany ludziom będącym w terapii tlenem lub respiratorem.
Planowane od 1 lipca br. podwyżki cen prądu będą szczególnie dotkliwe dla osób korzystających ze specjalistycznych urządzeń wspierających funkcjonowanie.
Respiratory oraz koncentratory tlenu zużywają dużo prądu, przez co osoby, które są zmuszone do domowej wentylacji ograniczają leczenie, aby zmniejszyć koszty. To odbija się na ich zdrowiu i często w konsekwencji prowadzi do częstszych hospitalizacji itp.
16 milionów na wsparcie
Odpowiedzią na ten problem jest dedykowany w przybliżeniu ok. 20 tysiącom osób program finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Każda osoba z niepełnosprawnością używająca koncentratora tlenu lub respiratora (kod NFZ świadczenia) będzie mogła otrzymać refundację pieniężną za wykorzystaną energię.
Refundacja wyniesie 100 zł miesięcznie. Wnioskować będzie można raz na trzy miesiące. Dla przykładu – w październiku będzie można zgłosić się za pośrednictwem systemu SOWo dofinansowanie za lipiec, sierpień i wrzesień. W sumie 300zł.
Procedura nie jest skomplikowana i przebiegać będzie na zasadzie zwykłego sprawdzenia rejestrów NFZ usługi wentylacji domowej.
W budżecie PFRON na realizację tego zadania została przeznaczona kwota 16 mln złotych, do wykorzystania do końca 2024 roku.