Punkt Interwencji Kryzysowej (PIK) działający przy ulicy Pamiątkowej 28 w Poznaniu jest miejscem, gdzie można zasięgnąć bezpłatnego wsparcia w wyjściu z trudnych okoliczności.
Zgłaszać się mogą tam osoby, które doświadczają destrukcyjnych relacji rodzinnych, przemocy czy tkwią w toksycznych związkach.
W murach tej placówki pracują specjaliści – psychologowie i prawnicy. Mogą tam zgłaszać się nie tylko mieszkańcy Poznania, którzy właśnie przechodzą kryzys – ale również tacy, którzy chcieliby asertywnie rozwiązać swoje problemy.
– Interwencja kryzysowa nie musi skupiać się tylko na ekstremalnych trudnościach, na reagowaniu w sytuacji ostrych spięć – akcentuje Stella Gołębiewska, dyrektorka Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej w ramach którego działa PIK.
– Można do nas przyjść już w momencie, gdy pojawiają się pierwsze rozterki. Czasem rozmowa z profesjonalistą w odpowiedniej chwili wystarczy, by nie dopuścić do utracenia równowagi życiowej – dodaje
Punkt Interwencji Kryzysowej odnaleźć można teraz przy ul. Pamiątkowej 28. To bezpieczna przestrzeń, w której przez 24 godz. 7 dni w tygodniu można otrzymać wsparcie. Każdy może się po nie zgłosić – warto to zrobić, by otrzymać bezpłatną i profesjonalną pomoc.
Pomoc w Punkcie Interwencji Kryzysowej jest bezpłatna, finansowana z budżetu Miasta Poznania. Można tam zgłosić się osobiście, przez całą dobę (ul. Pamiątkowa 28), ale można również zadzwonić (509 111 508) lub napisać maila: (pik@m.poznan.pl).
Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej w Poznaniu prowadzi również dwa telefony zaufania. To Pomarańczowa Linia oraz Niebieska Linia. Pomarańczowa Linia działa pod numerem tel. 61 843 01 01, codziennie w godz. 8:00 -18:00. To pomoc przede wszystkim dla osób uzależnionych oraz dla ich rodzin. Mogą tam zadzwonić wszyscy, którzy zastanawiają się, jak rozpocząć leczenie albo jak pomóc bliskim. Po drugiej stronie słuchawki czekają psychologowie, terapeuci uzależnień, trenerzy wsparcia psychologicznego i inni specjaliści Hostelu dla osób uzależnionych. Niebieska Linia działa pod numerem tel. 61 814 17 17, od poniedziałku do soboty w godz. 12:00 – 19:00. Znajdą tu pomoc osoby, które doświadczają przemocy psychicznej, fizycznej czy ekonomicznej, a także wszyscy, którzy są świadkami przemocy, zwłaszcza wobec dzieci i osób starszych. Wsparciem i rozmową służą pedagodzy, psychologowie, pracownicy socjalni i inni specjaliści Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej – informuje Miasto Poznań.
Więcej telefonów zaufania można znaleźć na stronie: www.poznan.pl.