Zawarta w papierosach nikotyna to jedna z najszybciej uzależniających znanych substancji.
Palenie nikotyny to nałóg, który może mieć dwa źródła. Można uzależnić się od substancji, co staje się powodem głodu nikotynowego w trakcie odstawiania papierosów. Uzależnienie może również odnosić się do samej czynności, jaką jest trzymanie papierosa i wypuszczanie dymu. Ta druga, forma to tak zwane uzależnienie behawioralne, które również silnie wpływa na powodzenie podczas próby zerwania z paleniem. Palenie papierów nie daje człowiekowi żadnych korzyści. Może natomiast skutkować wieloma bardzo poważnymi konsekwencjami. Nikotyna często staje się główną przyczyną raka płuc i problemów z sercem. Począwszy od lat 50-tych ubiegłego wieku palenie papierosów było bardzo modne. Były one reklamowane przez najsłynniejszych aktorów, którzy reprezentowali zamożną część społeczeństwa. Nie wszystkie osoby było stać na tego typu nałóg. Palenie papierosów było dozwolone praktycznie wszędzie, na komisariatach policji, na dworcach kolejowych, czy na poczcie. W bieżącym stuleciu wiele się zmieniło, gdyż wiedza dotycząca nikotyny znacznie wzrosła. W telewizji nie ma już reklam papierosów, a od 2010 roku nie wolno palić w miejscach publicznych, takich jak na przykład przystanek tramwajowy. Na każdym opakowaniu papierosów znajdują się zdjęcia oraz napisy, informujące o możliwych negatywnych konsekwencjach wdychania nikotyny.
Według najnowszych badań Centrum Badania Opinii Społecznej regularnie pali papierosy w Polsce 21% wszystkich obywateli. Ludzie korzystający z nikotyny jedynie okazyjnie stanowią 5% ogółu społeczeństwa. Wyniki te są niższe niż w ubiegłych latach. Osoby palące to nadal jedna czwarta wszystkich Polaków.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.