Rusza czwarta edycja akcji „Łączą nas góry – na szlaku z Merrell”. Przedsięwzięcie wystartuje już 19 czerwca i będzie obejmować cztery nowe trasy.
Inicjatywa odbywa się dzięki zaangażowaniu Fundacji Ładne Historie i kierowana jest do osób z niepełnosprawnościami.
W ramach akcji pracownicy fundacji zorganizowali też specjalistyczny sprzęt i pomoc wolontariuszy. Do tej pory z 36 wycieczek po górskich szlakach Dolnego Śląska skorzystało już ponad 350 osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów. To jedna z największych tego typu akcji w Polsce. Wielu uczestników zmotywowała ona do wyznaczania sobie celów i chodzenia po górach także na własną rękę.
Fundacja Ładne Historie udowadnia, że aktywny wypoczynek w górach dla osób z dysfunkcją ruchu jest możliwy. W tym roku, dzięki współpracy z jednym z partnerów projektu, marką Merrell, zorganizuje kolejne wycieczki dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów.
„Pierwsza wycieczka nową trasą wyruszy już 19 czerwca z przełęczy Tą padła wokół Raduni znajdującej się w masywie Ślęży. Tamtejsze szlaki są mniej uczęszczane, dzięki czemu liczyć można na spokój w otoczeniu lasów i pięknych widoków. Plan na kolejną wyprawę (25 czerwca) to start w Batorowie i finał w Karłowie znajdującym się u podnóża Szczelińców w Górach Stołowych. Trakt Kręgielny, którym przebiegać będzie droga powrotna, posiada specjalnie wydzielony pas dla ruchu wózków inwalidzkich i dziecięcych. W pierwszą niedzielę lipca uczestnicy wyruszą z Wałbrzycha na Chełmiec, jeden z najwyższych szczytów Gór Wałbrzyskich. Finałowa destynacja (10 lipca) to Bardo Śląskie, z którego rozpocznie się spacer na Przełęcz Łaszczową” – czytamy na stronie www.niepelnosprawni.pl.
Wszystkie trasy są uprzednio sprawdzane pod kątem stopnia trudności dla osób z niepełnosprawnością ruchu. W tym sezonie zaplanowanych jest co najmniej 10 wypraw po Sudetach.
– Podczas ostatniej edycji wspierało nas niemal 300 wolontariuszy z całego kraju. Jesteśmy społecznością, która wspólnie marzy, wytycza sobie kolejne cele i niesie w świat pozytywne przesłanie – komentuje Anna Gerus z Fundacji Ładne Historie na łamach portalu www.niepelnosprawni.pl.
Na pewno jest to nowe doświadczenie, którego warto spróbować. Być może zaszczepione zostanie zainteresowanie, które to rozwinie się z czasem w coś większego, a wrażenia z pieszych wędrówek po górach pozostawią ślad dużo głębszy niż widoki oglądane na pocztówkach i zdjęciach, których nie podziwiało się nigdy w rzeczywistości.
W celu uczestnictwa w wycieczkach wystarczy zgłosić się drogą mailową, pisząc na adres: zapisy@ladnehistorie.pl.
Szczegóły na stronie internetowej projektu tutaj oraz na Facebooku „Łączą nas góry” tutaj.