Opracowany został model gospodarstwa opiekuńczego – będzie to miejsce oferujące wsparcie osobom schorowanym, niepełnosprawnym, samotnym czy seniorom.
Jednak to dopiero początek przygotowań do stworzenia takich przestrzeni. Projekt realizowany jest zaledwie od 1 stycznia 2019, a finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Za kształt programu odpowiada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.
Zgodnie z wypowiedziami przedstawicieli resortu rolnictwa, pomysłodawcy tego projektu chcą wykorzystać niepowtarzalne możliwości, jakie daje wieś i gospodarstwa rolne, do tworzenia usług dla osób wymagających wsparcia.
Rolnicy, udostępniając swoje gospodarstwa osobom z zewnątrz, mogą zapewnić im między innymi bliski kontakt z naturą i szansę nawiązywania kontaktów społecznych.
W Polsce to nowa inicjatywa, która jest coraz częściej podejmowana w wielu państwach europejskich.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.