Przejdź do treści

FIA otwiera drzwi niepełnosprawnym pasjonatom motorsportu

Zdjęcie: osoba z niepełnosprawnością przy samochodzie wyścigowym

Autor: Martyna Sergiel

FIA – Międzynarodowa Federacja Samochodowa zamierza zapoczątkować nowy program mentorski dla osób z niepełnosprawnościami, które chcą rozwijać się w rzeczywistości motorsportu.

To jedyne w swoim rodzaju pionierskie przedsięwzięcie, które ma na celu budowanie więzi i poczucia wspólnoty, łączenie osób z różnych zakątków świata oraz poszerzanie świadomości na temat możliwości oferowanym niepełnosprawnym jako uczestnikom sportów motorowych.

Program ma wspierać rozwój osobisty i zawodowy uczestników poprzez połączenie mniej doświadczonych osób (podopiecznych) z mentorami posiadającymi bogatsze doświadczenie we wskazanym zakresie. Za sprawą tego faktu, biorący udział w inicjatywie będą mieli okazję do nauki i zdobywania pewności siebie w środowisku motorsportowym.

W ramach programu przewidziano 50 miejsc, a zgłoszenia będą przyjmowane od 6 lutego w myśl zasady„kto pierwszy, ten lepszy”. Mentorzy i podopieczni będą dobierani na podstawie zainteresowań zawodowych, umiejętności, wiedzy, doświadczenia, stopnia niepełnosprawności oraz innych cech czy kompetencji. Członkowie FIA zagwarantują odpowiednie zasoby i wytyczne, aby relacje mentorzy-podopieczni były jak najbardziej wartościowe oraz przyczyniały się do wszechstronnego rozwoju uczestników.

Całość będzie realizowana online, co umożliwi elastyczne i dostępne interakcje niezależnie od lokalizacji uczestników. Internetowa formuła programu pozwoli także na łatwe zarządzanie harmonogramem oraz dzielenie się materiałami.

Prezydent FIA, Mohammed Ben Sulayem, podkreślił na łamach portalu www.rallyandrace.pl znaczenie inicjatywy: „FIA zobowiązuje się do zwiększania dostępności i różnorodności w motorsporcie, a programy takie jak ten pomagają rozwijać naszą wspólnotę. Nowy program ma stworzyć sieć wsparcia i nauki dla osób z niepełnosprawnościami, otwierając przed nimi nowe drzwi i eliminując bariery, które utrudniają pełną inkluzję w motorsporcie”.

Z kolei Nathalie McGloin, przewodnicząca Komisji ds. Niepełnosprawności i Dostępności FIA, powiedziała dziennikarzom cytowanego portalu: „Komisja powstała, by zapewnić dostępność wyścigów i motoryzacji, promować wymianę wiedzy oraz najlepszych praktyk, a także wspierać różnorodność i reprezentację. Jestem dumna, że mogę być częścią tej inicjatywy i z niecierpliwością oczekuję rozwoju tych partnerskich relacji”.

FIA wytrwale promuje zróżnicowanie oraz dostępność w motorsporcie, a działająca od 2018 roku Komisja ds. Niepełnosprawności i Dostępności wprowadziła szereg zmian, które ułatwiają uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami w wyścigach i innych wariantach motorsportu.

Nowy program mentorski to kolejny krok w kierunku pełnej inkluzji i otwierania świata motorsportu dla wszystkich.

Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod linkiem dostępnym tutaj.

Opracowano na podstawie: https://rallyandrace.pl/nowy-program-dla-niepelnosprawnych-zawodnikow/.

Dodaj komentarz