Miesiąc styczeń nie bez powodu został uznany za czas świadomości chorób tarczycy. Naukowcy sugerują, że aż 12% ludzi żyjących na naszej planecie jest dotkniętych chorobami tego gruczołu.
Na niedoczynność tej części ciała choruje około 400 milionów ludzi. Wielu medyków j jest zdania, że drugie tyle jeszcze nie zostało zdiagnozowanych. Tarczyca to gruczoł odpowiedzialny za produkcję hormonów, które regulują wzrost oraz rozwój fizyczny człowieka. Produkowane przez tarczycę hormony odpowiadają także za rytm przemiany materii i dbają o prawidłową pracę układu nerwowego. Są one również odpowiedzialne za regulowanie funkcjonowania licznych neuroprzekaźników. To właśnie od nich zależy dobra kondycja naszego zdrowia psychicznego. Zaburzenia hormonalne są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego organizmu. W skrajnych przypadkach mogą być zagrożeniem dla życia.
Najczęstsze choroby tarczycy to:
- Hashimoto -Zaburzenie polega na tym, że układ immunologiczny człowieka atakuje tarczycę, jest to choroba autoimmunologiczna.
- Choroba Gravesa-Basedova – To autoimmunologiczne zaburzenie polega na tym, że ciało osoby chorej stymuluje tarczycę do nadmiernej produkcji hormonów.
- Nadczynność tarczycy – W zaburzeniu tym, tarczyca produkuje zbyt dużą ilość hormonów – tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3). Ich nadmiar stanowi zagrożenie dla zdrowia, gdyż regulują one prawidłowy rytm pracy organizmu.
- Niedoczynność tarczycy- jest choroba inaczej zwana “hipotyreozą”. Choroba polega na tym, że tarczyca nie produkuje wystarczającej liczby hormonów. Negatywnie wpływa to na zaburzenia licznych funkcji ludzkiego organizmu zależnych od tychże hormonów.
Ze względu na dużą częstotliwość występowania chorób tarczycy prezentujemy wskazówki, jak dbać o tarczycę:
- zbilansowana dieta – Jest to kwestia kluczowa w profilaktyce chorób tarczycy. Dieta dobra dla tego gruczołu musi zawierać białko, selen, jod, zdrowe tłuszcze, witaminy oraz węglowodany.
- korzystanie z badań kontrolnych – Należy regularnie wykonywać badania krwi (w tym TSH, T3, T4 oraz anty-TG i anty-TPO), badanie palpacyjne oraz USG tarczycy.
- regularna aktywność fizyczna – Jest ona korzystna dla metabolizmu i poprawia samopoczucie. Wysiłek fizyczny korzystnie wpływa na utrzymanie odpowiedniego ciężaru ciała.
- redukcja stresu – Ciągły stres zwiększa podatność na choroby autoimmunologiczne.
- Rzucenie palenia.
- Rzucenie alkoholu.
- Odpowiednia higiena snu – Wytwarzanie hormonów powiązane jest z rytmem dobowym pracy ludzkiego organizmu. Z tego powodu ważna jest troska o dobrą jakość snu i jego regularność.
- Stosowanie ochrony przed nadmiernym promieniowaniem UV. Komórki tarczycy są podatne na uszkodzenia przy nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV.
- Dbanie o właściwą masa ciała – nadwaga, jak wiadomo pogłębia istniejące problemy zdrowotne.
Opracowano na podstawie artykułu znajdującego się tutaj.