Fundacja Kulawa Warszawa realizuje projekt o nazwie „Dostępna ginekologia”. Ma on za zadanie realnie wpłynąć na rzeczywistość i tym samym poprawić sytuację kobiet z niepełnosprawnościami, zachęcając je do częstszych wizyt u ginekologa w przystosowanych do tego celu gabinetach.
W 2019 roku światło dzienne ujrzał raport „Przychodzi baba do lekarza – dostępne usługi ginekologiczne dla kobiet z niepełnosprawnościami”. Wnioski z niego płynące są niepokojące i pokazują w jak bardzo złej sytuacji są kobiety z niepełnosprawnościami w kwestii dostępu do usług ginekologicznych odpowiadających na ich potrzeby.
Raport zmotywował do podjęcia działań. Kroki poczynione przez Miasto Stołeczne Warszawy sprawiły, że w Szpitalu Praskim oraz w Szpitalu na Solcu powstały programy dostępnych usług ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnościami.
Wielu pracowników personelu medycznego z kolei przeszło dzięki aktywności fundacji Kulawa Warszawa specjalistyczne szkolenia z zakresu zapewniania wsparcia pacjentkom z różnymi niepełnosprawnościami oraz dostępności usług ginekologicznych. Wspomniane edukowanie zostało bardzo pozytywnie odebrane przez kadrę medyczną.
Pracownicy opisywanej organizacji pozarządowej postanowili kuć żelazo, póki gorące i cały czas wywierać wpływ na wzrost poziomu dostępności usług ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnościami.
Z tego też względu zdecydowano się zaprojektować rozwiązanie, które ma uprościć kobietom z niepełnosprawnościami znalezienie gabinetu ginekologicznego odpowiadającego ich wymogom.
W ramach programu „Dostępna Ginekologia” stworzono zatem specjalną stronę internetową, a poza tym cały czas poszerzana jest baza dostępnych gabinetów ginekologicznych, odpowiednich dla kobiet z niepełnosprawnością.
– Zdajemy sobie sprawę, że obecnie nie każdy gabinet będzie dostępny dla kobiet o każdym rodzaju niepełnosprawności. Choć taki jest cel naszych działań, to patrzymy realnie na obecną sytuację – deklarują pomysłodawcy.
Na naszej stronie każdy może wyszukać gabinet ginekologiczny zgodnie z potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności, znaleźć informacje odnośnie dostępności wraz z opisami oraz zdjęciami. Każda zarejestrowana na tej stronie osoba może dodać samodzielnie kolejne gabinety ginekologiczne, poddać je ocenie czy zamieścić komentarz – podsumowują z satysfakcją.
Ponadto, prócz czysto informacyjnej funkcji omawianej strony internetowej, czyli wyszukiwarki dostępnych gabinetów ginekologicznych, można też natknąć się tam na zakładki edukacyjne dla kobiet z niepełnosprawnościami oraz (co jeszcze ciekawsze) personelu medycznego. Znaczy to, że strona służy wiedzą dla każdej ze stron – zarówno lekarzy, jak i grupy docelowej ich pacjentek.
Prowadząc szkolenia dla personelu medycznego pytano także o potrzeby lekarzy w kwestii przyjmowania pacjentek z niepełnosprawnościami. Personel dostrzegł, że dzięki zapewnieniu udogodnień dla kobiet z niepełnosprawnościami, nie tylko łatwiej będzie się komunikowało, wspierało, zapewniało dostępne usługi, ale także przyspieszy to i ułatwi pracę w ogóle, a obie strony będą czuły się komfortowo w czasie wizyty i badań. Dostępność z korzyścią dla każdego!
Innowacja została zrealizowana w ramach Projektu „INKUBATOR INNOWACJI SPOŁECZNYCH WIELKICH JUTRA – DOSTĘPNOŚĆ +” wdrażanego na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
Warto zapoznać się z zawartością strony tutaj.
W razie uwag i sugestii należy kontaktować się za pośrednictwem adresu mailowego: kontakt@dostepnaginekologia.pl lub fundacja@kulawawarszawa.pl.