Przejdź do treści

Dostępna Ginekologia – (Nie)widoczność potrzeb

Zdjęcie: fotel ginekologiczny i inny sprzęt medyczny

Autor: Martyna Sergiel

Już niedługo w dniach 10-11 października odbędzie się III Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Dostępna Ginekologia-(Nie)widoczność potrzeb”.

Konferencję Dostępna Ginekologia zainicjowano w celu promowania dostępności usług ginekologicznych dla kobiet i mężczyzn z niepełnosprawnościami. W tym roku wydarzenie odbędzie się w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie.

Konferencja jest bezpłatna, ale obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza na stronie: https://forms.gle/iVHQyX76GjCHro8v8.

Pod adresem www.dostepnaginekologia.pl znajdują się także informacje nt. dostępności, wskazówki dojazdu, szczegółowy harmonogram oraz pakiet niezbędnych kwestii, o których musisz wiedzieć, jeśli wybierasz się na event.

Konferencja jest częścią projektu „Dostępna Ginekologia”, która pozwala na szerzenie świadomości i edukacji poza najbliższe środowisko i daje nadzieję na zmiany – na dostrzeżenie tego, co ukryte i pozornie niewidoczne dla oczu.

Zbliżające się wydarzenie jest dwudniowe, rozszerzone o dzień szkoleniowy, w trakcie którego Fundacja Kulawa Warszawa wraz z organizacjami współpracującymi proponują trzy sesje warsztatowe koncentrujące się na potrzebach rozmaitych grup związanych z systemem ochrony zdrowia.

Konferencja jako coroczne wydarzenie sprzyja rozwojowi i promowaniu dyskusji w tym temacie.Rok temu toczyła się debata o ginekologii i położnictwie, a aktualnie organizatorzy chcą dać głos grupom społecznym, których nikt nie chce słuchać – a także tym, które są (nie)istotne statystycznie, jak osoby z zespołem Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera lub jak same siebie nazywają – „Bezpestkowe”.

– Będziemy również mówić o potrzebach osób pracujących w systemie ochrony zdrowia – ich kryzysach, poczuciu niedostrzegania, potrzebach, o których wielu z nas nie chce słyszeć, między innymi z powodu mitologizacji i heroizacji zawodów medycznych. Damy przestrzeń osobom z ruchu grubancypacyjnego, ciało pozytywnego, a także osobom pracującym nad dostępnością ginekologii i położnictwa dla osób uchodźczych, czy migranckich.

– Chcemy, aby te grupy zostały wysłuchane, dostrzeżone, bo w Fundacji Kulawa Warszawa „Dostępna Ginekologia” jest dla wszystkich – każdej osoby nie tylko z Warszawy czy Polski, ale w dalszej, może idealistycznej perspektywie – z całego świata – deklarują przedstawiciele Fundacji Kulawa Warszawa, którzy są pomysłodawcami i organizatorami konferencji.

Wydarzenie odbywa się przy wsparciu Gedeon Richter oraz Winncare.Partnerami tegorocznej edycji są też: Dom Pandy oraz Fundacja Centrum Edukacji Niewidzialna.

Patronat medialny objęli: portal Niepelnosprawni.pl, Medycyna Praktyczna oraz Medexpress.

Patronami honorowymi wydarzenia są Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Prezydent Warszawy – Rafał Trzaskowski.

Bardzo ważny temat i potrzebna inicjatywa. Powinno się powtarzać te kwestie jak mantrę, tak, żeby na stałe weszła ona do edukacji i stała się oczywistością. Wraz z tym, zadziałyby się niewątpliwie realne zmiany.

Opracowano na podstawie: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2450225.

Dodaj komentarz