Przejdź do treści

Diabetycy nie dostaną już popularnego leku na cukrzycę. Tabletki wycofano z obiegu

Na zdjęciu kolorowe ampułki - niebieskie, białe, różowe, czerwone wysypane z brązowej fiolki. Białe tło

Wydano postanowienie o rezygnacji z dalszej sprzedaży w Polsce tabletek Thiogamma. Leki te stosuje się w przypadku występowania  zaburzeń  czucia, wskazującego na polineuropatię cukrzycową. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej.

 

Neuropatia jest najczęściej występującym, przewlekłym powikłaniem cukrzycy, ale może również powstać z innych przyczyn niezwiązanych z cukrzycą, np. w wyniku nadużywania alkoholu, w przebiegu chorób nowotworowych, w stanach niedoboru witaminy B, a także w przebiegu mocznicy czy chorób neurologicznych.

 

Powodem neuropatii cukrzycowej jest wysokie stężenie glukozy we krwi, co prowadzi do  tworzenia  się tzw. końcowych produktów glikacji, które wywołują spustoszenie w nerwach, takie jak zanik osłonek nerwów (demielinizacja) czy zmiany w samych włóknach nerwowych.

Neuropatia cukrzycowa występuje u około połowy diabetyków. Może pogarszać wydolność i tym samym wpływać na niską tolerancję wysiłku fizycznego, opóźniać gojenie się ran, przyczyniać do zmniejszonej potliwości, obrzęków i powodować wiele innych problemów zdrowotnych.

Prowadzi do tzw. zespołu stopy cukrzycowej, który jest główną przyczyną amputacji nóg. W przypadku, kiedy neuropatia dotyczy nerwów zapewniających prawidłową pracę serca, może dojść nawet do bezobjawowego zawału.

Opracowano na podstawie:

https://www.mp.pl/cukrzyca/powiklania/66537,neuropatia-cukrzycowa http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/833221;jsessionid=7B9C939418EF3A5167CBBD8FA1FE301D