Światowa Organizacja Zdrowia prowadzi globalną kampanię z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu 2021, który obchodzony był 31 maja. Przedsięwzięcie nosi nazwę „Deklaruję – nie palę!”.
Celem kampanii jest wsparcie 100 milionów ludzi na całym świecie w ich próbach rzucenia palenia tytoniu dzięki rozwiązaniom cyfrowym. Inicjatywa ma stworzyć zdrowsze środowisko, które ma sprzyjać rzucaniu palenia nikotyny poprzez: opowiedzenie się za polityką zaprzestania produkcji papierosów, promocję zwiększonego dostępu do usług w zakresie rzucania palenia, oraz umożliwienie palaczom podejmowania skutecznych prób rzucenia palenia poprzez inicjatywy „rzuć i wygraj”. By zrealizować te cele Światowa Organizacja Zdrowia nawiązała współpracę z firmami technologicznymi, takimi jak Facebook, WhatsApp i Soul Machines. Dzięki niej ma wzrosnąć świadomość i wsparcie dla palaczy w rzucaniu tego nałogu. Ma to się dokonać przy pomocy chatbotów i cyfrowych pracowników służby zdrowia. Przykładem tego może być „Florence” – doradca cyfrowy. Jego działanie oparte jest na sztucznej inteligencji. Doradca pomaga ludziom opracować ich własny plan rzucenia palenia papierosów i kieruje ich do dostępnych aplikacji mobilnych i bezpłatnych infolinii działających w ich regionie.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.