Przejdź do treści

Chcesz żyć dłużej? Badaj swoje piersi!

Trwa październik- miesiąc poświęcony walce z rakiem piersi. Według statystyk zachoruje na niego co 8. kobieta. O tym, jak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych, opowiada doktor nauk medycznych Katarzyna Pogoda z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Jak podkreśla doktor Katarzyna Pogoda, wczesna diagnoza raka piersi ma ogromne znaczenie.  Gdy nowotwór wykryty zostanie we wczesnym stadium, możliwe, że pacjentka nie będzie musiała przejść zabiegu mastektomii, czyli odjęcia piersi. Jeżeli zmiana jest mała, możliwe, że ominie ją nawet chemioterapia, chyba, że medycy mają do czynienia z bardziej agresywnym rodzajem nowotworu. Jak kontynuuje lekarka, badaniem diagnozującym małe, niewyczuwalne jeszcze zmiany jest mammografia.

Mammografia to badanie, podczas którego wiązki promieni Roentgena wykrywają możliwe guzki nowotworowe. Jest to profilaktyczne badanie przesiewowe, które kobiety powinny wykonywać co dwa lata. Od 1 listopada 2021 roku badanie będzie mogło być za darmo przeprowadzane u kobiet między 45 a 74 rokiem życia. Doktor Pogoda przypomina, że na badanie mammograficzne nie jest konieczne skierowanie. Kobieta powinna zgłosić się do ośrodka zdrowia przeprowadzającego  mammografię z dowodem osobistym. Lista takich placówek dostępna jest na stronie WWW każdego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. O dostępność wykonania mammografii kobieta może zapytać też lekarza pierwszego kontaktu.

Lekarka przyznaje, że niezwykle ważnym elementem profilaktyki raka piersi jest ich samobadanie. Jak wykonywać je właściwie?

Samobadanie piersi należy robić raz w miesiącu. Ten nawyk warto wprowadzić jak najwcześniej, najlepiej już po ukończeniu 20 lat. Zaczynamy od obserwacji. Stajemy przed lustrem, opierając dłonie na biodrach, i patrzymy, czy nasze piersi się nie zmieniły. Czy nie widać jakichś dołków, zagłębień, zmiany koloru piersi, jak np. zaczerwienienie czy skórka pomarańczy. Masujemy jedną pierś, a następnie drugą. Wykonujemy okrężne ruchy od zewnętrznej strony piersi w stronę brodawki. Na końcu sprawdzamy doły pachowe, czy nie ma tam zgrubień, powiększenia węzłów chłonnych. Przychodzą do nas panie, które wykryły sobie zmiany tak subtelne – widać, że to naprawdę działa – mówi doktor Katarzyna Pogoda.

Onkolożka przestrzega pacjentki, aby te nie czekały z wykonaniem niezbędnych badań. Rak piersi jest tym groźniejszy, że niebolesny.  Pacjentka powinna zgłosić się do lekarza, jeśli tylko wykryje w piersi podejrzaną zmianę. Niezbędna jest także wiedza, czy w przyszłości były przypadki zachorowań na nowotwór piersi i jajnika.  Jeżeli te rodzaje nowotworów występowały w rodzinie, kobieta powinna być bardziej wyczulona na ewentualne symptomy raka.

-Warto zapytać mamę czy ciocię, kiedy ostatnio były na mammografii, zadbać o zdrowie najbliższych osób – kończy doktor Pogoda.

Opracowano na podstawie: Badaj piersi i żyj (wysokieobcasy.pl)

Dodaj komentarz