Przejdź do treści

BYE BYE, HPV

Zdjęcie: Anja Rubik i Jędrzej Solarski

Autor: Martyna Sergiel

Urząd Miasta Poznania i Fundacja Sexed.pl Anji Rubik angażują się wspólnie w kampanię społeczną na rzecz szczepień w szkołach.

W stolicy Wielkopolski rozpoczynają się wspólne działania promujące walkę z wirusem HPV.

W marcu Anja Rubik, założycielka Fundacji SEXEDPL, Karolina Fabiś-Szulc, Wicewojewoda Wielkopolska oraz Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania sygnowali w Galerii Arsenał list intencyjny, który miał na celu przypieczętowanie wspólnych działań edukacyjnych dotyczących profilaktyki i bezpiecznych szczepień przeciwko HPV w placówkach edukacyjnych.

Fundacja Sexed.pl od marca 2024 roku promuje ogólnopolską kampanię społeczną „Bye Bye, HPV”. Zadaniem przedsięwzięcia jest edukacja na temat wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) i szerzenie wiedzy w tematyce szczepień profilaktycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Statystyki są zatrważające. Każdego dnia sześć kobiet dowiaduje się o raku szyjki macicy, a cztery umierają z powodu wspomnianego nowotworu. Ale HPV może powodować również nowotwory u mężczyzn: krtani i gardła. Dlatego też tak ważne jest szczepienie wszystkich, bez względu na płeć. Szczepienia to inwestowanie w nasze zdrowie i naszą przyszłość, dlatego zachęcamy wszystkich rodziców, aby zaszczepili swoje córki i swoich synów – komentuje na łamach portalu www.poznan.pl Anja Rubik.

Zmiany w programie szczepień przeciwko HPV, wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia, dają aktualnie realną szansę na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i zmniejszenie zachorowalności na nowotwory z nim powiązane.

Wspólne działania Wojewody Wielkopolskiej, prezydenta Poznania i Fundacji SEXEDPL mająza zadanie dotarcie z informacją na temat profilaktyki HPV do jak najszerszego grona odbiorców ze szczególnym uwzględnieniem rodziców dzieci w wieku szkolnym.

Dzięki alternatywie szczepień w szkołach Fundacja SEXEDPL chce wykazać, jak nieskomplikowane i proste może być zatroszczenie się o zdrowie dzieci. Misją działania „Bye, Bye, HPV” jest informowanie na jak największą skalę wszystkich rodziców o możliwości bezpłatnych szczepień dla dzieci w wieku 9-14 lat.

Profilaktyka HPV jest dla nas bardzo istotna – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Już od 2008 roku proponowaliśmy dziewczętom bezpłatne szczepienia w ramach miejskiego programu, a od 2016 roku mogli z nich skorzystać także chłopcy. Co roku po szczepionki zgłaszało się od kilkuset do nawet 2 tysięcy osób. Cieszę się, że Ministerstwo Zdrowia wzięło na siebie finansowanie programu szczepień. Naszym obowiązkiem ciągle jednak pozostaje wyjaśnianie i przekonywanie, dlaczego warto wziąć w nim udział. Jestem pewien, że współpraca z Fundacją SEXEDPL pomoże nam skutecznie dotrzeć do nastolatków i ich rodziców.

Zachęcam wszystkich rodziców i opiekunów dzieci z naszego regionu do skorzystania z bezpłatnego szczepienia przeciwko wirusowi HPV. To ważny krok w profilaktyce nowotworowej, który może realnie wpłynąć na zdrowie przyszłych pokoleń – mówi Karolina Fabiś-Szulc, wicewojewoda wielkopolska. – Ministerstwo Zdrowia wprowadziło szczepienia przeciw HPV do programu szczepień ochronnych jako element profilaktyki onkologicznej.

Szczepienie jest dostępne bezpłatnie dla dzieci w wieku od 9 do 14 lat i stanowi kluczowe narzędzie w eliminacji raka szyjki macicy. Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycznych XX wieku. Dzięki nim udało się znacząco zmniejszyć liczbę chorób zakaźnych. Powszechne szczepienia mogą całkowicie wyeliminować zachorowania na ten nowotwór, dlatego ich rola w ochronie zdrowia publicznego jest niepodważalna. Jako wicewojewoda wielkopolska wspieram tę niezmiernie istotną inicjatywę, która przyczynia się do budowania zdrowszej i bezpieczniejszej przyszłości dla naszych dzieci. Jeszcze raz gorąco zachęcam do podjęcia tej decyzji – to inwestycja w zdrowie i życie młodego pokolenia, która przynosi długofalowe korzyści –podsumowuje pani wojewoda na łamach portalu www.poznan.pl.

Kolejnym krokiem będzie kampania edukacyjna skierowana do rodziców, by w sposób świadomy podjęli decyzję o szczepieniu dzieci przeciw HPV. Działania Fundacji i współpraca z Województwem Wielkopolskim będą wspierane także przez regularną obecność w mediach specjalistów i ekspertów, a także lokalne aktywności na rzecz edukacji.

Opracowano na podstawie: https://www.poznan.pl/mim/ezdrowie/news/bye-bye-hpv-poznan-dolacza-do-kampanii-fundacji-anji-rubik,250129.html.

Dodaj komentarz