Wakacje to czas błogiego odpoczynku, także w pobliżu akwenów. Fundacja „Integracja” ostrzega potencjalnych plażowiczów przed nierozważnymi skokami do wody, kończącymi się często trwałym kalectwem.
Jest rok 1982. 16-letni Piotrek skacze „na główkę” do wody. To ostatni skok, jaki odda w swym życiu. Piotr dozna złamania kręgosłupa. Odtąd jego przyjacielem stanie się wózek elektryczny.
Wiele lat później Piotr Pawłowski powoła do życia fundację „Integracja” pomagającą osobom z niepełnosprawnościami. Jednym z celów, jakie przyświecać będą tej organizacji będzie uświadamianie młodych ludzi na temat niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą nieprzemyślane oddawanie skoków do wody.
Dziś Pawłowskiego nie ma wśród nas, ale jego fundacja kontynuuje swą misję. Tragedia, jaka spotkała założyciela „Integracji” sprawiła, iż w połowie lat 90.XX wieku zorganizowana została pierwsza kampania społeczna pod nazwą „Nieświadomość”. Zaangażował się w nią Maleo, wykonawca muzyki reggae. Owocem tej współpracy była piosenka zatytułowana „Nieświadomość”. Od 2001 roku do dziś kampania znana jest pod nazwą „Płytka wyobraźnia to kalectwo”. Wówczas wyprodukowany został słynny spot ukazujący tragiczne skutki nonszalanckich skoków do wody. Akcja została laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 2014 roku powstała akcja „Szacun tropików”, będąca kolejną odsłoną kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo”. Działanie otrzymało wtedy tytuł „Kampanii Społecznej Roku”. Więcej o akcji można dowiedzieć się tutaj. W 2016 roku natomiast plakat akcji ”Płytka wyobraźnia” był jednym z tematów ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego.
„Integracja” przypomina również podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa podczas pobytu nad wodą:
- Do wody wchodzimy tylko wtedy, gdy jesteśmy w dobrej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Osoby przewlekle chore powinny kąpać się pod nadzorem drugiej osoby, która mogłaby szybko zareagować w razie pogorszenia się ich stanu zdrowia.
- Gwałtowne wejście do wody po długim opalaniu się skutkować może szokiem termicznym i zatrzymaniem pracy serca. Osoba, która zażyła długiej kąpieli słonecznej, powinna początkowo schłodzić wodą twarz, kark, klatkę piersiową oraz krocze, następnie wchodzić do wody powoli, stopniowo zanurzając w niej kolejne partie ciała.
- Nie ma pewnych miejsc, w których możemy bezpiecznie skoczyć do wody. Nawet w dobrze nam znanym akwenie możemy trafić na miejsce, gdzie dno jest płytsze. Na dnie zbiornika wodnego mogą także leżeć kamienie oraz różnorakie przedmioty. Zamiast skakać do wody, zejdźmy do niej powoli na przykład z pomostu czy kajaka.
- Gdy widzimy wypadek w wodzie, zadzwońmy pod numer ratunkowy 112, a następnie spróbujmy udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy. Ustabilizujmy jego szyję wykonując jak najmniejszy ruch, następnie przewróćmy go na plecy, a potem przetransportujmy do brzegu lub pomostu.
Fundacja przygotowała także dwa quizy sprawdzające wiedzę dzieci i młodzieży na temat bezpiecznego zachowania w pobliżu zbiorników wodnych.
Więcej informacji na temat kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo” uzyskać można tutaj.