W Bieszczadach i Beskidzie Niskim powstały szlaki wytyczone dla osób z niepełnosprawnościami.
Na trasie znajdziemy między innymi wypukłe tablice informacyjne oraz mapki, na których widnieje przebieg ścieżki. Teren prowadzący na wieżę widokową na Holicy, osoby niewidome i słabowidzące, mogą odbyć w specjalnym tandemie. Ścieżki dostosowane zostały do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Aktualnie w naszym kraju szlaki przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami wciąż są nowością, jednak należy mieć nadzieję, że będzie ich coraz więcej.
Napotkamy takie rozwiązanie między innymi w Karkonoszach, Górach Stołowych czy w Sudetach.
Bieszczadzka Grupa GOPRwe współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, na terenie Beskidu Niskiego i Bieszczadów, utworzyła trzy trasy turystyczne, które mają poprawić bezpieczeństwo i uprościć poruszanie się nimi niepełnosprawnym.
– Jako GOPR, zajmowaliśmy się do tej pory przede wszystkim ratowaniem. Kiedy pojawiły się te konkursy stwierdziliśmy, że spróbujemy się z tym zmierzyć, chociaż na początku sami nie wiedzieliśmy, jak mamy to „ugryźć” – mówi Krzysztof Szczurek, naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR.
Pierwsze dwa lata trwały zatem spotkania, rozmowy, konferencje i debaty.
– W 2021 r. stwierdziliśmy, że jesteśmy gotowi, żeby taką ścieżkę wykonać. Gdy zrobiliśmy jedną, stwierdziliśmy, dlaczego nie zrobić kolejnej – podsumowuje naczelnik.
Trasy turystyczne z audiodeskrypcją wyposażone są między innymi w wypukłe tablice informacyjne i mapki z przebiegiem ścieżki. Dodatkowo przewodnicy zostali przeszkoleni z obsługi urządzeń audiodeskrypcyjnych, aplikacji w telefonie oraz w oprowadzaniu osób z niepełnosprawnościami.
Ze strony źródłowej przedrukowujemy dostępne trasy dla osób o ograniczonej sprawności:
Olchowiec
Ścieżka „Zobaczyć Beskid Niski” powstała w Olchowcu. Ma długość 4,5 km i została wyposażona w 18 urządzeń ułatwiających przybliżenie otoczenia dla osób niewidomych i niedowidzących. Prowadzi między innymi do cerkwi Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja.
Muczne
„Zobaczyć Bieszczady” została wytyczona w Mucznym, na terenie Nadleśnictwa Stuposiany i wyposażona jest w 15 urządzeń ułatwiających przybliżenie otoczenia dla osób niewidomych i niedowidzących. Zaczyna się przed budynkiem Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznym.
Wieża widokowa Holica
„Zobaczyć Solinę” przebiega przez gminę Ustrzyki Dolne, a konkretnie przez pasmo Żukowa. Znajduje się na niej 11 urządzeń, znaczników totupoint. Na trasie można zwiedzić na przykład dawne szybowisko oraz wieżę widokową na Holicy. Innowacją na tej ścieżce są tandemy, z których będą mogły korzystać osoby z niepełnosprawnością wzroku wraz z przewodnikiem. Będzie można je wypożyczyć z Centrum Szkoleniowego SOS na Ratunek w Równi.
Oficjalne otwarcie tej ścieżki nastąpi 19 października 2023 r.