Kilka dni temu w Gnieźnie odbyła się konferencja zatytułowana „Bez stresu – spacerem po zdrowie”.
Przedsięwzięcie miało miejsce w ramach projektu walki z lękiem przed pobytem w szpitalu, który został zainicjowany przez Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie. W trakcie konferencji uczestnicy mieli okazję obejrzeć prezentację nowatorskiego rozwiązania, które w intencji jego twórców ma zniwelować lęk przyszłych pacjentów przed hospitalizacją. W ramach wspomnianego projektu przygotowano wirtualny spacer po szpitalu. Podczas odbywającej się w przestrzeni wirtualnej wycieczki po placówce jej przyszli pacjenci mają możliwość odwiedzać poszczególne oddziały placówki oraz działające na jej terenie pracownie i gabinety. W wirtualnej rzeczywistości przyszli pacjenci gnieźnieńskiego szpitala mogą również spotkać personel, który przybliży im specyfikę oddziału i oswaja z czekającymi ich zabiegami.
Projekt jest niezwykle innowacyjny, dzięki temu, że w jego ramach rozbudowano wirtualną rzeczywistość o elementy edukacyjne. Mają one formę materiałów wideo. Filmiki te obejmują tematycznie zarówno bieżące funkcjonowanie oddziałów i pracowni, jak i elementy ważne dla oswajania pacjenta z potencjalnymi zabiegami i formami terapii. W ramach projektu pacjenci mają ponadto stały i bezpłatny kontakt ze szpitalnym psychologiem. Do tego służy pacjentom specjalnie do tego przygotowana linia telefoniczna. Przedsięwzięcie jest bardzo ważnym elementem budowania społeczności lokalnej i ponadregionalnej, która jest zorientowana na stały rozwój gnieźnieńskiego Szpitala Pomnik Chrztu Polski.
W wydarzeniu uczestniczyli eksperci i przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz Pani Anna Skupień, dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt realizowany przez Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie jest niezwykle ważną inicjatywą. Dzięki wirtualnemu spacerowi po szpitalu i przekazowi audiowizualnemu można znielować poziom lęku u potencjalnych pacjentów placówki. Jego zmniejszenie korzystnie wpłynie na dobrostan psychiczny i zwiększy komfort osób poddawanych różnego rodzaju oddziaływaniom i zabiegom medycznym.