Rak trzustki jest jednym z najcięższych nowotworów. Teraz pojawiła się nadzieja na wynalezienie leku, który pozwoli pokonać chorobę.
Badacze z uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco w Stanach Zjednoczonych informują o odkryciu cząsteczki mogącej przyczynić się do opracowania leku, dzięki któremu możliwe będzie zwalczenie raka trzustki. Rak trzustki to jedna z najbardziej groźnych chorób nowotworowych. W zaawansowanym stadium jest praktycznie niemożliwa do wyleczenia. Nowo stworzony farmaceutyk miałby zatrzymać rozwój mutacji K-Ras, odpowiedzialnej za blisko 90 procent nowotworów trzustki. Prawie połowa z tych mutacji to G12D, która różni się od większości innych mutacji K-Ras pojedynczym podstawieniem aminokwasu.
„Ta niewielka różnica między białkami zdrowymi i rakotwórczymi, w których glicyna (G) zmienia się w asparaginian (D), stanowiła ogromne wyzwanie dla chemików” – napisano w komunikacie wydanym przez uczelnię.
W chwili obecnej uczonym udało się w końcu opracować cząsteczkę trwale zmieniającą K-Ras G12D. Mutacja ta odpowiedzialna jest za niemal połowę nowotworów trzustki, ale nie tylko. Jest przyczyną części nowotworów płuc, piersi czy okrężnicy.
Badacze chcieli wynaleźć lek działający tylko na określony typ komórek.
Jak wyjaśniają, by opracować przynoszącą efekty metodę leczenia, potrzebowali związków, które działają jedynie na komórki nowotworowe, nie niszcząc przy tym komórek zdrowych.Istnieje jednak niewiele cząsteczek potrafiących odróżnić powodujący nowotwory asparaginian od glicyny.
Wreszcie uczonym udało się odkryć cząsteczkę tworzącą zarówno związek ze zmutowanym białkiem, jak i silną reakcję z asparaginianem. Dzięki temu zatrzymany zostaje rozwój guza spowodowanego mutacją G12D.
Zostało to potwierdzone podczas doświadczeń w laboratorium, na wyhodowanych tam komórkach nowotworowych, a także na zwierzęcym modelu ludzkiego nowotworu. Poza tym, jak wynika z obserwacji, cząsteczka nie atakuje zdrowych, czyli prawidłowo zbudowanych białek.
W tej chwili naukowcy skupili się na udoskonalaniu cząsteczki w taki sposób, aby była wystarczająco trwała i potrafiła zniszczyć nowotwór w ludzkim ustroju. Badacze pokładają nadzieję, że ich eksperymentalny lek na raka trzustki będzie mógł zostać przebadany klinicznie już za dwa do trzech lat. Zaznaczają również, że skuteczny lek, celujący w K-Ras G12D, może dokonać rewolucyjnych zmian w leczeniu raka trzustki.
Opracowano na podstawie: To jeden z najgorszych nowotworów. Będzie lek? Pojawiła się nadzieja (gazeta.pl)