Światowy Dzień Chorego obchodzony jest co roku – 11 lutego. Ustanowiony został on 13 maja 1992 roku w 75. rocznicę objawień fatimskich przez polskiego papieża Jana Pawła II. W tym roku Światowy Dzień Chorego obchodzony jest już po raz 28.
Dlaczego akurat 11 lutego? To nie przypadek. Właśnie wtedy w Kościele czci się Maryję z Lourdes.
Co roku obchody Światowego Dnia Chorego odbywają się w innym sanktuarium maryjnym. Światowemu Dniu Chorego na całym świecie towarzyszy modlitwa za chorych oraz wspieranie ich poprzez wspólnie spędzony czas. Dla wielu z nich możliwość bycia z najbliższymi jest najlepszym remedium dla duszy i ciała. W tym dniu nie należy zapominać o zmagających się z różnorakim cierpieniem.
«Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię» Powołując się na słowa Jezusa Papież Franciszek w swoim orędziu wskazał na „tajemniczy kierunek łaski, która objawia się ludziom prostym i daje wytchnienie utrudzonym i zmęczonym”
W Dniu Chorego w wielu kościołach organizowane będą uroczyste liturgie, połączone z udzieleniem sakramentu chorych.
Uroczystości odbędą się m.in. w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach, w województwie wielkopolskim.
W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego 2020 r. o godz. 18.00, zostanie odprawiona Msza św. w intencji chorych i cierpiących oraz tych, którzy niosą pomoc i ulgę w cierpieniu. Pragniemy również przed obrazem Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, podziękować Panu Bogu, za wszystkich pracowników Służby Zdrowia. Po Mszy św. będzie możliwość uczczenia relikwii św. Peregryna – patrona chorych na raka – informuje Archidiecezja Poznańska.