Przejdź do treści

26 stycznia – Ogólnopolski Dzień Transplantacji

5 listopada 1985 – czyli przeszło 38 lat temu pod kierownictwem prof. Zbigniewa Religi odbyła się zwieńczona sukcesem pierwsza transplantacja serca.

Natomiast zaledwie 12 miesięcy wcześniej – 28 listopada 1984 roku miejsce miał pierwszy rodzinny przeszczep szpiku kostnego.

Od prawie 20 lat, tj. od 2005 roku 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Przeszczep to z drugiej strony nierzadko jedyna szansa na kontynuację życia w chwili niewydolności organu.

Liczba wykonywanych transplantacji wzrasta, jednakże osób oczekujących na nie także przybywa. Część chorych nie dożywa do przeszczepu. Wiedza społeczeństwa o tym, jaką wartość dla chorych ma transplantacja narządu jest nadal znikoma. Dlatego też pojawia się coraz więcej kampanii reklamowych oraz edukacyjnych skierowanych do społeczeństwa w kwestii istotnej części medycyny, jaką są przeszczepy.

Dawcą narządów może zostać każdy z nas. Od osób żyjących pobiera się: nerki, segmenty wątroby lub tkanki np. szpik kostny. Natomiast w przypadku śmierci możliwa jest transplantacja narządów (serce, płuca, wątroba, trzustka), tkanek oraz komórek.

Zgodnie z obowiązującymi aktem prawnym, regulującym kwestie transplantacji w Polsce (ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (tekst jednolity z dnia 15 maja 2015 r., Dz.U. z 2015 r. poz. 793) każda osoba zmarła może być dawcą, chyba że za życia zgłosi w tej sprawie swój sprzeciw w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów – informują dziennikarze portalu www.niepelnosprawni.pl.

Różnie to bywa, jednakże jedna kwestia nie ulega wątpliwości. Nasze organy są czasami jedyną przepustką do dalszego życia wielu ludzi.Jak najbardziej popieram przeszczep organów, jeżeli na szali stawiana jest dosłownie przyszłość, czyli: być albo nie być drugiego człowieka.

Dodaj komentarz