27 września 2023 roku w hali KGHM Ślęza arena na wrocławskich Kłokoczycach odbyła się 2. Wrocławska Integracyjna Olimpiada Młodzieży. Wystartowało w niej około 200 osób, w tym dzieciaki z niepełnosprawnościami.
Wrocławska Integracyjna Olimpiada Młodzieży jest wydarzeniem wyjątkowym. To impreza mająca zachęcić dzieci i młodzież o ograniczonej sprawności ze szkół na terenie stolicy Dolnego Śląska do promocji aktywności ruchowej oraz integracji ze społeczeństwem. Jest to jedno z pierwszych takich przedsięwzięć w naszym kraju.
Imprezę otworzyła parada szkół biorących udział w Olimpiadzie. Następnie odsłonięto tablicę upamiętniającą Bartłomieja „Skrzynię” Skrzyńskiego – dziennikarza i działacza społecznego, który zmagał się z dystrofią Duchenne’a.
Od tej edycji impreza będzie nosiła jego imię. Potem przyszedł czas na krótką przemowę Prezydenta Miasta Wrocławia, Jacka Sutryka:
-Rok temu spotkaliśmy się niedaleko stąd, bo na krytych boiskach Ślęzy Wrocław, by zainaugurować projekt ze wszech miar wyjątkowy – 1. Wrocławską Integracyjną Olimpiadę Młodzieży. Jest to jedna z pierwszych tego typu imprez w Polsce. Od początku swoją pieczę nad inicjatywą sprawuje Michał Piechel, mój społeczny doradca ds. osób z niepełnosprawnościami, któremu już teraz dziękuję za poprowadzenie i rozwinięcie imprezy. Dziś spotykamy się na 2. Integracyjnej Olimpiadzie, która będzie początkiem czegoś wyjątkowego. Dziś każdy jest zwycięzcą. Bo ta olimpiada jest zwycięska. Dziękuję wszystkim uczestnikom. Życzę Wam udanej zabawy i powodzenia!-powiedział samorządowiec.
Głos zabrał także Michał Piechel, doradca prezydenta do spraw osób z niepełnosprawnościami, który wymyślił Olimpiadę.
Podziękował uczestnikom za obecność mówiąc jednocześnie, że każdy biorący udział w wydarzeniu jest wygranym.
Gośćmi wydarzenia byli: Urszula Krasoń, dyrektorka Szkoły Podstawowej numer 44 we Wrocławiu, do której chodził kiedyś Bartłomiej Skrzyński, profesor Alicja Chybicka – wybitna onkolożka dziecięca, która przez lata szefowała „Przylądkowi Nadziei”, gdzie leczone są dzieci chore na nowotwory oraz Renata Mauer-Różańska, medalistka olimpijska z Atlanty i Sydney będąca Honorową Obywatelką Wrocławia.Ideę wydarzenia wyjaśniła również Alicja Pacześniak, nauczycielka wychowania fizycznego w Szkole Społecznej prowadzonej przez Stowarzyszenie Handicap:
– Przygotowywaliśmy się długo do tej imprezy. Dzisiaj jest moment kulminacyjny, kiedy mogą się zaprezentować i zdobyć wymarzony medal. To dla nich jest największe szczęście. To są zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną. U nich ćwiczenia kojarzone są ze żmudną rehabilitacją, a tutaj możemy tę rehabilitację przełożyć na sport. Celem jest zdobycie medalu, pokazanie siebie w pięknej scenerii, pokazanie swoich umiejętności i rywalizacja z rówieśnikami – powiedziała wuefistka.
Podczas Olimpiady młodzi zmierzyli się w ośmiu konkurencjach sportowych i rekreacyjnych. Były to między innymi: biegi na dystansie 60, 200 i 600 metrów, przeciąganie liny, boccia oraz rzut piłką ważącą 1 kg. Prócz tego każdy uczestnik zmagań mógł sprawdzić się w strzelaniu z łuku i korfballu, a także zagrać w mini piłkę nożną i unihokeja.
Za organizację imprezy odpowiedzialny był Szkolny Związek Sportowy we Wrocławiu oraz Biuro Wrocław Bez Barier.
Opracowano na podstawie: Druga Integracyjna Olimpiada Młodzieży we Wrocławiu [ZDJĘCIA] (www.wroclaw.pl)