Przejdź do treści

14 lutego – Światowy Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca

14 lutego obchodzimy Dzień Zakochanych, popularnie zwany Walentynkami. Ale to także Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca.

Poza Dniem Zakochanych i Światowym Dniem Chorych na Padaczkę, któremu patronuje Święty Walenty od 25 lat celebrowany jest Światowy Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca. Jego obchody zapoczątkowane zostały w 1999 roku w Stanach Zjednoczonych przez Jeanne Imperati. Ta Amerykanka była matką dziecka cierpiącego na wrodzoną wadę serca.

Inicjując celebrację tego święta, chciała ona podnieść świadomość na temat wrodzonych wad serca możliwości ich leczenia oraz niebagatelnej roli, jaką odgrywa wczesna diagnostyka tego typu schorzeń.

Odtąd serce – ten popularny i nieco kiczowaty symbol Walentynek stał się znakiem dnia solidarności z osobami kardiologicznymi.W Polsce Dzień i Tydzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca koordynuje powstała w 2004 roku z inicjatywy rodziców dzieci cierpiących na tego rodzaju schorzenia Fundacja Serce Dziecka.

Czym są wady serca? To strukturalne nieprawidłowości dotyczące budowy tego organu i jego położenia w klatce piersiowej. Powstać mogą w początkowej fazie kształtowania się narządu, czyli już w pierwszych tygodniach ciąży.

W naszym kraju każdego dnia rodzi się 10 dzieci z wrodzonymi wadami serca, co stanowi 1 proc. żywych urodzeń. Schorzenia natury kardiologicznej są najczęstszą przyczyną zgonów noworodków i niemowląt. Jednak dzięki ogromnemu postępowi, jaki dokonał się w dziedzinie kardiologii i kardiochirurgii, wady te mogą być skutecznie leczone, a mierzące się z nimi dzieci mają szansę prowadzić taki sam lub przynajmniej podobny tryb życia, jak ich zdrowi rówieśnicy. W Polsce istnieje dziewięć ośrodków kardiochirurgii dziecięcej. Przeprowadza się w nich łącznie prawie 3 tys. operacji.

Aktualnie nie udało się ustalić konkretnych powodów powstawania wrodzonych wad serca. Przypuszcza się, że mają one podłoże genetyczne lub środowiskowe. Udało się jednak wyodrębnić niektóre czynniki, które mogą mieć wpływ na rozwój tego rodzaju schorzeń. Są to:

  • picie alkoholu;
  • cukrzyca;
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • grypa przebyta w okresie ciąży.

Wady serca towarzyszą także schorzeniom o podłożu genetycznym, takim, jak zespół Downa, Zespół Turnera czy zespół delecji 22. chromosomu.

Najczęściej występującymi wrodzonymi wadami serca są:

  • ubytek przegrody międzykomorowej – VSD(ok. 20%)
  • ubytek przegrody międzyprzedsionkowej – ASD(ok. 12%).
  • przetrwały przewód tętniczy (Botalla) – PDA(ok. 12%)
  • zespół Fallota – ToF(ok. 9%)
  • zwężenie cieśni aorty – CoA(ok. 5-10%).

Obecnie polscy kardiochirurdzy potrafią leczyć nawet najbardziej złożone wady serca, a także pochwalić się pionierskimi osiągnięciami w tej dziedzinie.

Zachęcamy Was, drodzy Czytelnicy, byście dzisiejszego dnia pomyśleli ciepło o osobach z wrodzonymi wadami serca.

Opracowano na podstawie: www.gov.pl/web/psse-krakow/dzien-wiedzy-o-wrodzonych-wadach-serca

14 lutego – Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca – Szpital.

Dodaj komentarz