Całkiem niedługo, bo już 8 września ruszy 13. odsłona biegu charytatywnego Poland Business Run.
Biegacze zameldują się na mecie w Krakowie oraz online – z każdego możliwego zakątka naszego globu.
Podczas bieżącej edycji swoje siły przetestuje ponad 40 tys. osób, chcących pomóc w dofinansowaniu protez, wózków czy rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnością ruchową i kobiet po mastektomii.
Zarówno wśród biegaczy, jak i beneficjentów inicjatywy mamy ludzi z Warszawy i całego regionu.
Pracownicy firm i korporacji pobiegną między innymi dla Amelii, która ma dostać dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego po amputacji oraz Mateusza, który otrzyma środki finansowe na kupienie nowego wózka.
Wśród beneficjentów charytatywnej sztafety znajduje się 17-letnia Amelia z Henryszewa koło Żyrardowa, która dekadę temu straciła nogę w wypadku komunikacyjnym. Zamiast miło spędzać okres dorastania, czy poświęcić się własnej pasji, czyli fotografii, ona spędzała długie miesiące w szpitalach i ciężko pracowała podczas rehabilitacji, by móc ostatecznie zacząć chodzić o protezie.
– Uczęszczam do Technikum o profilu fotograficznym i marzę, by w przyszłości moje zdjęcia były podziwiane na całym świecie. Wiem, jak ważna jest rehabilitacja, bo bez niej nawet najlepsza proteza może być bezużyteczna. Bardzo bym chciała poprawić swój chód, bo odbiega on od poprawnego, a jest to dla mnie niebywale ważne, żeby ludzie kojarzyli mnie z innych powodów niż tylko dlatego, że mam protezę. Pomoże mi w tym turnus rehabilitacyjny po amputacji – komentuje Amelia na łamach www.niepelnosprawni.pl.
Biegacze i biegaczki Poland Business Run 2024 wystartują również dla 32-letniego Mateusza z Bieniewic niedaleko Błonia, reprezentanta Polski w rugby na wózkach, który wnioskuje o nowy wózek, ponieważ dotychczasowy jest już bezużyteczny. W 2011 roku w wyniku wypadku doznał złamania kręgosłupa, co spowodowało paraliż czterokończynowy, przez co teraz porusza się na wózku.
– Od małego w kręgu moich zainteresowań był sport, a każdą wolną chwilę spędzałem na boisku lub hali sportowej. Po wypadku nie zgasł we mnie zapał do ćwiczeń, co zaowocowało dużymi postępami w rehabilitacji i osiągnięciami sportowymi, takimi jak wielokrotne mistrzostwo Polski w pływaniu i wicemistrzostwo Polski w rugby na wózkach. Marzę o wózku, który wytrzyma mój aktywny tryb życia i zabawy z córeczką oraz ułatwi mi codzienne funkcjonowanie, bo poprzednie dwa wózki pękły. Póki co jeżdżę na zastępczym wózku, ale dzięki biegaczom i biegaczkom PBR 2024 dostanę nowy, dostosowany specjalnie do moich potrzeb – zdradza dziennikarzom portalu www.niepelnosprawni.pl Mateusz.
Do Fundacji Poland Business Run każdego roku dociera kilkaset historii ludzi, którzy zmuszeni są mierzyć się z chorobą, konsekwencjami amputacji czy mastektomii.
Potrzebują protez, wózków, rehabilitacji, nauki chodu o protezie i wsparcia specjalistów, by zacząć normalnie funkcjonować czy kontynuować pracę. Jednocześnie koszt protezy lub sprzętu ortopedycznego to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych, a sprzęt ten trzeba serwisować i dodatkowo co jakiś czas wymieniać.
Wciąż trwa nabór na beneficjentów Poland Business Run 2024. Wystarczy wypełnić, podpisać i wysłać wniosek – poprzez formularz online na stronie internetowej lub tradycyjnie pocztą.
Wszystkie wymagane dokumenty wraz z załącznikami dostępne są na stronie Poland Business Run w zakładce Dla Beneficjentów. Ich wspomniany komplet oceni komisja powołana przez zarząd, kierując pomoc przede wszystkim do osób najbardziej jej potrzebujących.
– Pomagamy zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Forma wsparcia jest indywidualnie dopasowana do potrzeb konkretnej osoby, a wnioskodawcy mogą się ubiegać o dofinansowania do protez, wózków, sprzętu ortopedycznego, pomocy psychologicznej i rehabilitacji. Dzięki uczestnikom i uczestniczkom biegu pomogliśmy już ponad 1000 osób, w tej edycji chcemy pomóc kolejnym 150 beneficjentom – zaznacza na cytowanym portalu Agnieszka Pleti, prezeska Fundacji Poland Business Run, inicjatorka i organizatorka sztafety.
Historie wzięte z życia beneficjentów Poland Business Run są ważną motywacją dla firm i ich pracowników do uczestnictwa w sztafecie.
Główne zapisy do biegu zakończyły się w czerwcu z rekordową liczbą ponad 40 tys. biegaczy, ale można do nich dołączyć w ramach pakietu wirtualnego do 6 września – należy w tym celu wejść na stronę Poland Business Run, zarejestrować swoją drużynę i wybrać opcję pakietu Virtual Eco (z wirtualnym medalem i numerem startowym).
Warto wziąć udział w tej inicjatywie. Warto pomagać!