Przejdź do treści

Zapowiedzi Łukasza Krasonia

Zdjęcie, Łukasz Krasoń

Na antenie Radia Zet gościł niedawno Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń.

Podczas rozmowy na żywo z dziennikarką Beatą Lubecką, zapowiedział on reformę i zmiany w orzecznictwie, które mogą nastąpić jeszcze w tej kadencji Sejmu.

W najbliższym czasie światło dzienne ujrzy także długo wyczekiwana ustawa o asystencji. Pełnomocnik przekazał też informacje na temat zlikwidowania ubezwłasnowolnienia.

Najważniejsze jest to, że ta ustawa daje całkowitą podmiotowość osobom z niepełnosprawnością. Będą one miały do wyboru pełne spektrum usług asystenckich– podkreślał w dyskusji z Beatą Lubecką Pełnomocnik.

Gwarantem realizacji usług asystenckich mają być, zgodnie z tym, co mówił Łukasz Krasoń,samorządy. To na tych instytucjach ma spoczywać zadanie przydzielenia osobie z niepełnosprawnością asystenta, ale także sama ona będzie mogła wybrać, kto będzie ją wspierał. Będzie istniała też opcja otrzymania asystenta z organizacji pozarządowej. Jednak to samorząd będzie miał obowiązek zapewnienia asystenta dla niepełnosprawnego.

Asystentem będzie można zostać na podstawie oświadczenia osoby z niepełnosprawnością, która wskaże danego człowieka jako swojego asystenta właśnie. Pojawią się też centralnie organizowane szkolenia dla przyszłych oraz aktualnych asystentów.

Według twierdzeń wiceministra Krasonia asystenci posiadający wyższe kwalifikacje – na przykład tacy pracujący z osobami korzystającymi z żywienia pozajelitowego, będą zarabiać odpowiednio więcej. Pełnoetatowy asystent będzie zarabiał kwotę zbliżoną do średniej krajowej.

Liczba godzin usług asystenckich przyznawanych danej osobie ma zależeć od jej stanu zdrowia i potrzeb, a także prowadzonego przez nią trybu życia. Minimum ma to być 30 godzin, a maksymalnie ponad 200.

Jak zapowiedział Łukasz Krasoń ustawa ma trafić do Sejmu po wakacjach, a jej koszt sięgnie nawet 10 miliardów złotych rocznie.

W rozmowie z Beatą Lubecką poruszono także temat ubezwłasnowolnienia. Jeszcze w czerwcu do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt ustawy zastępującej ubezwłasnowolnienie wspomaganym podejmowaniem decyzji.

Bardzo chciałbym powiedzieć tym wszystkim osobom, które obawiają się, że jeśli zniknie ubezwłasnowolnienie, to rodzice stracą kontrolę, a dzieci będą niezabezpieczone. W momencie zniesienia ubezwłasnowolnienia pojawią się pełnomocnicy i kuratorzy, którzy będą mogli w różnych sprawach pomagać osobom z niepełnosprawnością. Zostać nimi będą mogli także rodzice i bliscy osób z niepełnosprawnością – komentował w studiu Radia ZET Łukasz Krasoń, który był członkiem zespołu, pracujące gonad ustawą likwidującą ubezwłasnowolnienie.

Artykuł został opracowany w oparciu o materiał dostępny tutaj.

Dodaj komentarz