Wypożyczalnię technologii wspomagających stworzono z uwagi na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, aby umożliwić szerszą dostępność do sprzętu oraz wysoko zaawansowanych rozwiązań technologicznych.
Wypożyczenie sprzętu jest optymalnym rozwiązaniem, zwłaszcza ze względu na brak konieczności ponoszenia wysokich kosztów zakupów nowego oprzyrządowania oraz możliwość wypróbowywania i dopasowania najlepszej technologii dla każdej osoby indywidualnie, zgodnie z jej aktualnymi wymaganiami.
Sprzęt może wypożyczyć każdy, kto:
- ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności (czyli orzeczenie wydawane dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne;
- w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymał ze środków PFRON albo NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chce wypożyczyć.
Jeżeli natomiast:
Stan zdrowia uległ pogorszeniu w takim stopniu, że nie można korzystać z kupionego wcześniej sprzętu lub urządzenia albo w wyniku zdarzeń losowych został on utracony (np. kradzież, zniszczenie) – należy zwrócić się do Centrum informacyjno-doradczego dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) przy oddziale wojewódzkim PFRON.
Jeśli opinia CIDON będzie pozytywna, złożenie wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej będzie możliwe.
W przypadku, w którym wniosek dotyczy wypożyczenia technologii wspomagającej wymienionej w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, wówczas do wniosku o wypożyczenie należy dołączyć zlecenie na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, wystawione przez uprawnionego lekarza.
Wyjaśnienie:
Na liście technologii dostępnej tutaj znajdują się informacje, które technologie wymagają takiego zlecenia.
Wniosek należy złożyć w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) https://sow.pfron.org.pl/.
Po zawarciu umowy i wpłaceniu 2 proc. kaucji zwrotnej, wybrana technologia dostarczana jest bezpośrednio do Beneficjenta, u którego każdorazowo będzie miał miejsce krótki instruktaż, dostosowanie, zamontowanie czy skonfigurowanie wybranej technologii.