Do 33 uczelni w całym kraju spłynie ponad 144 mln zł z funduszy europejskich, które zostaną przeznaczone na dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki II konkursu „Uczelnia dostępna”.
To już kolejna edycja konkursu, który ma w zamierzeniu niwelowanie przeszkód w dostępie do kształcenia na poziomie szkolnictwa wyższego.
W pierwszej edycji, rozstrzygniętej w lutym tego roku, dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 300 mln zł otrzymało aż 85 projektów. Zgłoszone w obu edycjach propozycje aktywności musiały obejmować zarówno działania prowadzące do zapewnienia przez uczelnie dostępności komunikacyjnej, administrowanych stron internetowych, narzędzi informatycznych, modyfikacji programów oraz procedur kształcenia, jak i działania z zakresu dostępności architektonicznej – czytamy na stronie www.ncbr.gov.pl.
Konkurs jest finansowany z Funduszy Europejskich – Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).
To kolejne działanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach rządowego Programu „Dostępność Plus”, który stanowi pierwsze i kompleksowe ujęcie problemu dostępności w Polsce.
Dzięki wspomnianym środkom finansowym możliwe będzie wprowadzenie zmian organizacyjnych na uczelniach oraz podniesienie świadomości i kompetencji kadry, co przełoży się na zwiększenie dostępności oferty edukacyjnej dla osób z niepełnosprawnościami.
Każdy student powinien mieć prawo do rozwoju i taki sam dostęp do edukacji. Bardzo mnie cieszy, że dzięki podobnym programom dzieje się coraz lepiej w kwestii szeroko rozumianej dostępności. Miejmy nadzieję, że to dopiero początek.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.