W niedzielę, 28 czerwca 2020 r. w Polsce odbędą się wybory Prezydenckie.
Czas trwania kadencji głowy państwa określa Ustawa Zasadnicza. W Polsce obejmuje on okres 5 lat. Pierwszym prezydentem wolnej i demokratycznej Polski był Lech Wałęsa. Po nim przez dwie kadencje urzędował Aleksander Kwaśniewski, po którym urząd głowy państwa piastował Bronisław Komorowski. Obecnie prezydentem jest ubiegający się o reelekcję kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda. Jak wynika z ostatnich przedwyborczych sondaży jego głównym rywalem w walce o fotel prezydenta będzie Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej.
W związku ze zbliżającymi się wyborami mamy dla wszystkich wyborców z niepełnosprawnościami garść informacji organizacyjnych.
Wszystkie osoby niepełnosprawne wpisane do rejestru wyborców mają prawo do otrzymania informacji o:
– dacie głosowania i czasie otwarcia lokali wyborczych
– o obwodzie wyborczym, w którym mogą oddać głos
– o dostępności lokali obwodowych komisji wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami i o tym gdzie najbliżej miejsca ich zamieszkania znajdują się tego typu placówki dostosowane do ich potrzeb
– o sposobach dopisania wyborców z niepełnosprawnościami do spisu osób uprawnionych do głosowania w wybranym przez nich obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce ich stałego zamieszkania
– o zarejestrowanych kandydatach i komitetach wyborczych
– możliwościach i sposobach głosowania
Informacje te muszą zostać przekazane przez Urząd Miasta każdemu niepełnosprawnemu wyborcy, który złoży odpowiedni wniosek do Prezydenta Miasta Poznania telefonicznie lub w drukowanych materiałach informacyjnych, w tym w formie elektronicznej. Osoba zainteresowana tego typu informacjami jest zobowiązana podać nazwisko, imiona oraz adres stałego zamieszkania.
Z tymi wiadomościami niepełnosprawni wyborcy mogą zapoznać się również w Biuletynie Informacji Publicznej. Są one również podawane przez media.
Wyborcy z niepełnosprawnościami mogą oddać głos wybranym przez siebie lokalu wyborczym. Mogą przy tym wybrać taki, który będzie dostosowany do ich potrzeb. Aby tego dokonać muszą oni złożyć odpowiednie wnioski dotyczące dopisania ich do spisu wyborców w wybranym przez nich obwodzie głosowania. Tego typu dokumenty, odnoszące się do głosowania w obwodowych komisjach wyborczych na terenie Stolicy Wielkopolski należy złożyć w Urzędzie Miasta Poznania do 23 czerwca 2020 r.
Wniosek ten dotyczy również przeprowadzenia ewentualnej II tury wyborów prezydenckich. W przypadku ponownego głosowania wyborca, który nie złożył wniosku o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania przed pierwszym głosowaniem, może to uczynić najpóźniej w piątym dniu przed tym głosowaniem. Najprawdopodobniej II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 7 lipca 2020 r.
Wzory dokumentów o dopisanie do spisu wyborców w obwodowych komisjach wyborczych wraz z opisem procedury dostępne są tutaj.
Seniorzy kończący w dniu wyborów prezydenckich 60 lat oraz osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mogą udzielić pełnomocnictwa do głosowania w swoim imieniu. By to uczynić do dnia 19 czerwca 2020 r. (a w wypadku przeprowadzenia II tury wyborów prezydenckich najpóźniej do 3 lipca 2020 r.), należy złożyć wniosek o przygotowanie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Dokument ten sporządzony przed dniem pierwszego głosowania obowiązuje również podczas II tury.
Uwaga !!! Prawo cofnięcia pełnomocnictwa aktu do głosowania przysługuje wyłącznie przez:
złożenie oświadczenia w Urzędzie Miasta najpóźniej na 2 dni przez dniem wyborów lub
doręczenie oświadczenia właściwej komisji obwodowej w dniu głosowania.
Więcej informacji o głosowaniu przez pełnomocnika można znaleźć tutaj.
Wyborcy z dysfunkcjami narządu wzroku mogą zażądać dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania wykonanej w alfabecie Braille’a.
Ze względu na panującą w Polsce i na świecie pandemię koronawirusa można również głosować korespondencyjnie. Więcej informacji o tego typu głosowaniu można znaleźć tutaj i na stronie Państwowej Komisji Wyborczej dostępnej tutaj.
Niepełnosprawnym wyborcom, na ich prośbę, mogą pomagać w oddaniu głosu na terenie lokalu wyborczego inni ludzie, w tym także osoby niepełnoletnie. Pomoc ta nie może jednak polegać na sugerowaniu im sposobu głosowania lub na głosowaniu w ich zastępstwie. Dopuszczalne jest, aby na życzenie wyborcy niepełnosprawnego, pomoc ta miała charakter techniczny.
Opracowano na podstawie artykułu dostępnego tutaj.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.