Café Równik to wyjątkowa restauracja dająca miejsca pracy osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Właśnie wznowiła swą działalność po remoncie. Nowe wnętrze daje zatrudnionym tutaj osobom jeszcze większe chęci do pracy.
Przypomnijmy: aby sfinalizować remont, Stowarzyszenie Twórców i Zwolenników Psychostymulacji, które prowadzi lokal, zorganizowało zbiórkę. O zrzutce napisałam tutaj.
W wyniku prac, które niedawno dobiegły końca, wnętrze lokalu przeszło metamorfozę. Utrzymane jest w pogodnych, jasnych kolorach, które zastąpiły dominujące w lokalu ciemne barwy. Przy ladach pojawiły się lamele. Restauracja zyskała także nowe krzesła, stoły oraz podłogę. Pojawiło się również sporo zieleni.
Z nowego wystroju restauracji cieszy się Karolina, która wykonuje tu wiele zajęć: jest nie tylko kelnerką i baristką, ale także pracuje na kasie oraz na zmywaku. Dzięki nowej aranżacji wnętrza dziewczyna czuje się jak w domu.
Wtóruje jej koleżanka Agnieszka, która twierdzi, że obsługa lokalu wyczekuje gości z niecierpliwością. Agnieszka wyznaje, że swoją pracę bardzo lubi.
Z kolei Paulina wprost przyznaje, iż praca w Café Równik daje zatrudnionym tu osobom możliwość kontaktu z ludźmi. Dzięki prowadzonym z gośćmi rozmowom pracownicy niezwykłej restauracji zyskują nowych przyjaciół i mają stałych klientów.
Na uznanie zasługuje też jadłospis Café Równik. W menu restauracji klienci znaleźć będą mogli wiele smacznych potraw. Będą to między innymi sałatka Cezar, tosty, jajecznica na bekonie czy naleśniki ze szpinakiem. Będzie można także napić się kawy i zjeść pyszne ciasto.
We wrocławskim lokalu pracuje sześciu podopiecznych Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji. Są to osoby borykające się z niepełnosprawnością umysłową. Jak wyjaśnia Tomasz Smereka, wiceprezes Stowarzyszenia, która prowadzi Café Równik, restauracja ta powstała po to, by stworzyć miejsce pracy osobom znajdującym się pod opieką organizacji. Osoby pracujące w „Równiku” trafiły do Stowarzyszenia jako kilkuletnie dzieci. Uczęszczały tam na terapię, która miała na celu poprawić ich funkcjonowanie. Gdy osiągnęły wiek, w którym przestały realizować szkolny, szefostwo i pracownicy Stowarzyszenia postanowili umożliwić im podjęcie pracy, dzięki czemu mogłyby one funkcjonować w społeczeństwie. Tak powstała Café Równik.
– Przede wszystkim chcemy, żeby tu się utrzymał ten klimat, na który nam najbardziej zależy. Goście zawsze mówią, że się tu dobrze czują. Bo to jest właśnie domowy klimat. Jest zacisznie i spokojnie. Osoby z obsługi chętnie rozmawiają. One, nie umieją być w relacji oficjalnej. To taka pozytywna strona. Nie zakładają po prostu masek, bo też nie uczyliśmy ich tego-mówi Tomasz Smereka.
Café Równik znajduje się przy ulicy Jedności Narodowej 47 we Wrocławiu.
Opracowano na podstawie: Cafe Równik już działa. Pracują tam niepełnosprawni – RMF 24