Dziś, to jest 3 maja 2021 r. mija 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.
3 maja 1791 r. w Warszawie uchwalono pierwszą w dziejach naszego kraju ustawę zasadniczą. Dokument ten – zwany od wieków Konstytucją 3 maja wprowadzał Polskę w krąg państw o ustroju parlamentarnym. Konstytucja ta oparta była na trójpodziale praw i była być może najnowocześniejszym tego typu dokumentem w osiemnastowiecznej Europie. Wprowadzenie w życie zapisów omawianego dokumentu miało służyć umocnieniu Polski. Konstytucja weszła w życie i jej zapisy stały się obowiązującym prawem. Okres funkcjonowania Konstytucji trwał zaledwie rok – od maja 1791 do maja 1972.
Konstytucja ta według Aleksandra Gieysztora jest symbolem naszej „niezawisłości państwowej i wolnościowego ustroju”.Konstytucja 3 maja to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa zasadnicza. Stanowi pomnik oświeceniowego ustawodawstwa – jako Polacy możemy być z niej dumni. Musimy również kultywować tradycję związaną z jej świętem, po to by pamięć o niej nie zanikła nigdy.
W tytule wykorzystano fragment tekstu „Mazurka 3 maja”, którego autorem jest Rajnold Suchodolski.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.