24 grudnia przypada Wigilia Bożego Narodzenia. Jest to dla chrześcijan dzień w którym spożywają tradycyjną, złożoną z 12 dań wieczerzę w gronie rodzinnym.
Z Wigilią związanych jest wiele obrzędów i zwyczajów. Do najbardziej znanych należy ubieranie choinki. Kolejnym z nich jest spożywanie kolacji wigilijnej na białym, czystym jak śnieg obrusie, pod który wkłada się słomę lub siano. Ma ono symbolizować żłób, w którym znalazł się Zbawiciel tuż po przyjściu na świat. Opłatek, którym większość z nas podzieli się tuż przed zasiąśćiem do stołu jest symbolem chleba, podstawowego w naszej kulturze pożywienia. Puste miejsce przy wigilijnym odzwierciedla tęsknotę do tych, którzy nie mogli się zjawić. Jest również wspomnieniem tych spośród naszych bliskich, którzy odeszli. Wolne miejsce przy stole jest również symbolem gotowości na udzielenie w ten dzień gościny, tym którzy tego potrzebują. Uroczystą wieczerzę rozpoczyna się po zabłyśnięciu pierwszej gwiazdki na niebie. Wigilia to również czas, w którym obdarowywuje się najbliższych prezentami i w chrześcijańskich domach śpiewa się kolędy. W kościołach odbywają się wówczas msze święte popularnie zwane pasterkami.
Wszystkim Czytelnikom naszego portalu życzę tego by nadchodzące święta spędzili ze swymi bliskimi. By oderwali się choć na chwilę od wirtualnej rzeczywistości i panującego na świecie konsumpcjonizmu. Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinne ze świat. Spędźmy je otwierając się na członków naszych rodzin, dla których w naszej szarej, codziennej rzeczywistości, czasem po prostu brak nam czasu.