Autor: Martyna Sergiel
– Na Sejmowej Komisji Finansów Publicznych zaakceptowano nasz wniosek o zwiększenie środków w Funduszu Dostępności. Przyczyni się to między innymi do zwrócenia uwagi i zajęcia się problemem„więźniów 4 piętra” – napisała na swoim profilu w mediach społecznościowych Wiceministra Funduszy i Polityki Regionalnej Monika Sikora.
Dwa dni temu Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie odpowiedziała na wniosek Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie zmian w planie finansowym Funduszu Dostępności na 2024 rok. W związku z tym prawie 5,5 miliona złotych zostanie przekazanych w formie pożyczek na zniwelowanie barier architektonicznych w instytucjach publicznych i budynkach mieszkalnych.
Od 2019 r. Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi Fundusz Dostępności, za sprawą którego instytucje publiczne, ale też spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe oraz Towarzystwa Budownictwa Społecznego mogą uzyskiwać niskooprocentowane (od 0,15 proc. w skali roku) pożyczki na pozbycie się barier architektonicznych.
Dzięki preferencyjnym warunkom i możliwości umorzenia nawet 50 procent kapitału pożyczki, za sprawą tych funduszy instalowane lub modernizowane są windy w budynkach mieszkalnych.
– Ta winda jest ważniejsza niż chleb – mówiła w rozmowie na łamach portalu Niepełnosprawni.pl pani Jadwiga, mieszkanka bloku przy ul. Tuwima 1 w Koninie, w którym, dzięki pożyczce z Funduszu Dostępności Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), udało się zrealizować remont starej często niedziałającej windy.
Jak poinformowała wiceministra Monika Sikora z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wymóg wzrostu środków wynika z zapotrzebowania zgłoszonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a wnioskowane zmiany zostały już zaakceptowane przez Ministra Finansów.
Dzięki temu osiągalne ma być wykorzystanie jeszcze w tym roku 5,451 mln złotych na wsparcie działań w zakresie zapewnienia dostępności osobom o szczególnych potrzebach.
Pieniądze te będą pochodziły z wykorzystania stanu początkowego Funduszu Dostępności na 2024 rok w wysokości 2,698 mln złotych, z wyższych zwrotów z instrumentów Programu Operacyjnego Kapitału Ludzkiego w wysokości 2,888 mln złotych oraz wpływu z grzywien w wysokości 15 tys. złotych – informują dziennikarze portalu www.niepelnosprawni.pl.
Oznacza to, że w tym roku koszty Funduszu Dostępności sięgną kwoty 110,053 mln złotych.
Łącznie,do 31 października tego roku w ramach Funduszu Dostępności sygnowano 398 umów na kwotę 337,75 mln złotych, a ocenie podlegało 31 wniosków na kwotę 48,573 mln.
Za tymi liczbami obecne są historie ludzi, którzy dzięki na przykład instalacji windy mogli po raz pierwszy od dłuższego czasu samodzielnie opuścić swój dom.
Opracowano na podstawie: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2457926.