Przejdź do treści

Weekend w Szreniawie zapowiada się ciekawie

Na zdjęciu strzygacz podczas zdejmowania runa z owcy

W najbliższy weekend – 5 i 6 września w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie będzie się działo.

 

Odbędzie się tam cykl pokazów z „owcą w roli głównej”. Wydarzenie o tej intrygującej nazwie ma przybliżyć zainteresowanym tradycję profesji wymierającego już zawodu strzygacza i naświetlić sposób, w jaki dzisiaj pozyskuje się wełnę.

Z uwagi na to, że w ostatnich kilkudziesięciu latach nastąpił znaczny spadek pogłowia owiec w Polsce, chcielibyśmy przypomnieć zwiedzającym o wymierającym zawodzie strzygacza i pokazać, jak strzyżenie runa odbywa się dziś. Pokażemy również, w jaki sposób z runa owczego powstaje wełna do wyrobu ciepłych tekstyliów. […].

Nasi goście będą świadkami jesiennej strzyży owiec, a następnie zobaczą, co dzieje się z runem owczym, zanim stanie się ciepłym szalikiem, sweterkiem lub dywanikiem. Z gotowej wełny będziemy tkać na krośnie piękne tkaniny, szydełkować oraz robić na drutach wełniane tekstylia. W archiwalnym kinie zobaczymy filmy na temat tradycji wypasania i strzyżenia owiec. Wizyta w muzeum będzie też okazją do przypomnienia sobie o tradycji wyrabiania pysznych i zdrowych serów owczych. Będzie można również nabyć niepowtarzalne drobiazgi z wełny ręcznie wyrabiane na drutach i szydełku”

zachęcają organizatorzy w informacji na temat wydarzenia.

W sobotę i niedzielę Muzeum jest czynne w godzinach 10.00 – 18.00. W soboty wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

Pamiętajmy, że trwa pandemia, więc podczas pokazów w Szreniawie starajmy się wszyscy o zachowanie odpowiedniego dystansu, a gdy to konieczne, prosimy o założenie maseczki – czytamy na stronie internetowej www.muzeum-szreniawa.pl

Harmonogram wydarzenia „Owca w roli głównej”

– pokaz strzyżenia owiec

– pokaz przędzenia wełny na kołowrotku

– pokaz tkania na krośnie

– pokaz wyrobu tekstyliów wełnianych na drutach i na szydełku

– projekcja filmów archiwalnych: „Pielęgnacja wełny i strzyża owiec”, „Wypas owiec w Tatrach”

– stanowiska handlowe z rękodziełem.

Opracowano w oparciu o tekst dostępny tutaj