To wspólnota benedyktyńska skupiająca mężczyzn z niepełnosprawnością zarówno ruchową, jak i zaburzeniami psychicznymi.
Zgromadzenie założył ojciec Henri-Marie Guilluy, który wiedział, że na świecie żyją osoby z niepełnosprawnościami, które pragną poświęcić swoje życie Bogu, lecz z uwagi na swoje deficyty nie mogą wstąpić do zakonu.
Zgromadzenie liczy około stu członków żyjących w ośmiu domach znajdujących się na terenie całej Francji.
Sposób życia, modlitwa oraz posługa, jaką sprawują członkowie niezwykłej wspólnoty monastycznej dostosowane zostały do ich stanu zdrowia i wynikających z niego możliwości.Osobami mającymi różnorakie schorzenia, w szczególności zaburzenia mentalne, opiekują się medycy. Mężczyźni, którym problemy zdrowotne uniemożliwiają zostanie mnichami, uczestniczą w życiu Zgromadzenia jako oblaci.
Przełożony generalny Zgromadzenia Matki Bożej od Nadziei, Ojciec Guy-Marie Fort podkreślił, że niepełnosprawność nie stanowi bariery w prowadzeniu życia konsekrowanego, które w jego opinii ma pozytywny wpływ na zdrowie osób poświęcających swoje życie Bogu.
„Wiara i nadzieja mają ożywczą moc. I dlatego również konsekracja, poświęcenie się z całego serca Panu, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. W życiu monastycznym najważniejsza jest modlitwa. Nasz założyciel uważał, że ludzie z niepełnosprawnością mogą być autentycznymi świadkami miłości Jezusa, poświęcając swe życie modlitwie, a także w miarę swych możliwości, innym czynnościom, pracy fizycznej czy studiom(…)”.
Zaznaczył przy tym, że wybrał życie w „integracyjnym” zgromadzeniu, gdyż jego zdaniem życie we wspólnocie połączone z pomocą bliźniemu i wzajemnym wsparciem są zgodne z przesłaniem Ewangelii. Przyznał też, że wspólnota, w której żyją osoby o ograniczonej sprawności i pełnosprawne ma być znakiem tego, że konsekracja daje nadzieje i przybliża do Królestwa Bożego, którym możemy żyć już w chwili obecnej.
Opracowano na podstawie: Francja: wspólnota monastyczna dla zdrowych i niepełnosprawnych – Vatican News.