Wczoraj odbyła się konferencja online z Pełnomocnikiem rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – Pawłem Wdówikiem.
Osią spotkania były pytania zadawane przez osoby śledzące transmisję, do których na gorąco ustosunkowywał się Minister. Głównym tematem, wokół którego krążyły wątpliwości zainteresowanych stała się planowana przez rząd reforma orzecznictwa.
Pojawiały się zatem pytania o kwestie związane z pułapką rentową, o możliwość podwyższenia świadczeń czy o kształt nowego modelu wsparcia kierowanego w stronę osób z niepełnosprawnościami już po planowanych zmianach.
„W tej chwili moglibyśmy zabrać się za likwidację pułapki rentowej dla rencistów socjalnych, ale cały czas uczę się tego, że lepiej jest wprowadzać zmiany całościowe, a nie cząstkowe” – powiedział Paweł Wdówik, nieco studząc nastroje związane z rychłym rozwiązaniem sytuacji.
Przyznał on jednak, że sprawą należy się z pewnością zająć, wskazując jedocześnie, że choć odpowiednia ustawa już istnieje – to jej przyjęcie zależy również od wprowadzenia nowego systemu orzecznictwa.
Według zapowiedzi Ministra ma zostać też wprowadzona kluczowa różnica w zakresie wsparcia kierowanego do rodziny osoby z niepełnosprawnością po osiągnięciu przez nią pełnoletności – ma ono być powiązane z osobą niepełnosprawną, nie zaś jej opiekunem, chyba że wymagający wsparcia zdecyduje inaczej, wyznaczając członka rodziny, który ma się nim zajmować.
Bo to same dorosłe osoby z niepełnosprawnością mają być, w zależności od swoich możliwości, głównymi decydującymi o tym, jak zarządzane ma być wsparcie dla nich.
Mowa była także o tym, że w sytuacji, w której rodzic zajmuje się przykładowo dwójką niepełnosprawnych dzieci – wówczas świadczenia, właśnie dzięki „przypisaniu” ich do liczby osób w rodzinie potrzebujących wparcia zostaną odpowiednio zwielokrotnione.
Poruszony został również problem osób niepełnosprawnych, podejmujących zatrudnienie. Na rynku pracy ma zmienić się sprawa kierowania różnych dofinansowań: tam również docelowo podmiotem ma stać się sama osoba z niepełnosprawnością, a nie jej pracodawca. Ten, chociaż dalej ma otrzymywać środki, to raczej powinny one kompensować wyższe koszty zatrudniania pracownika z niepełnosprawnością.
„Trzeba skończyć z sytuacją, gdy wyższe kwoty otrzymywane z PFRON, wynikają wyłącznie z zatrudniania większej liczby osób z niepełnosprawnością” – powiedział Pełnomocnik.
Punktem zwrotnym, umożliwiającym te wszystkie wskazane zmiany ma być nowy system orzecznictwa. Ustawa, która rozpocznie reformę ma zostać przyjęta, wraz z podpisem prezydenta jeszcze w tym roku. Od 2022 powinien wejść w życie już nowy system orzecznictwa.
Kwestie, pytania i wątpliwości nurtujące zainteresowanych podczas transmisji, choć były na bieżąco komentowane przez Pana Ministra z pewnością wymagają powtórnego pochylenia się nad nimi. To dopiero początek zmian, w związku z tym nie wątpię, że sprawy poruszane na konferencji będą jeszcze wielokrotnie przewijały się w środowisku osób niepełnosprawnych i ich rodzin.
Jednakże, trzeba zaznaczyć przy tym, iż takie wydarzenia są z pewnością potrzebne i wartościowe. Wyłącznie ludzie, których dotyczy sytuacja i nadchodzące zmiany mogą najpełniej wypowiedzieć się co do planowanej reformy i wskazać wypływające z niej znaki zapytania, których niekiedy nie zauważają politycy.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.