8 lipca br. Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą praw osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzin.
Związane jest to z okolicznościami wypływającymi z pandemii COVID-19.
Powstał raport, według którego w tym czasie nierzadko dochodziło do nieprzestrzegania praw tych osób, dla przykładu w zakresie odmawiania im opieki zdrowotnej.
Autorzy rezolucji zaznaczają, że środki podejmowane przez rządy w niecodziennych okolicznościach, takich jak poważne kryzysy zdrowotne czy sytuacje kryzysu humanitarnego oraz klęski żywiołowe, powinny zawsze mieć na uwadze prawa osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Choćby dlatego, że – jak wskazują autorzy dokumentu – są one w większym stopniu narażone na ryzyko zachorowania na COVID-19 z przez bariery w dostępie do informacji o profilaktyce oraz środków higieny.
Ponadto łatwiej mogą zostać zarażone, gdyż są uzależnione od fizycznego kontaktu z osobami, które się nimi opiekują – często mieszkają w placówkach. Co więcej samo zachorowanie może być dla nich groźniejsze z powodu innych problemów zdrowotnych związanych z ich niepełnosprawnością.
„Kryzys związany z pandemią COVID-19 i środki izolacji ukazują utrzymującą się segregację społeczną i dyskryminację osób z niepełnosprawnością intelektualną” – głosi tekst rezolucji.
W dokumencie wskazano też, że zdarzały się przypadki, w których na terenie poszczególnych państw członkowskich osobom z niepełnosprawnością odmawiano przyjęcia na leczenie.
One same były natomiast odcięte od reszty społeczeństwa, bez możliwości odwiedzin przez członków rodziny w zakładach, w których przebywali. Pozbawiono ich też możliwości powrotu do bliskich. Według doniesień, w niektórych krajach wprowadzone zostały dyskryminujące wytyczne dotyczące segregacji medycznej.
Następną kwestią, którą zaakcentowali twórcy rezolucji, jest brak dostępu do placówek wspierających osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Parlamentarzyści zauważają, że placówki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, takie jak ośrodki opieki dziennej lub szkoły, zostały tymczasowo zamknięte, i że w tej sytuacji nadzwyczajnej opieka nad osobami z niepełnosprawnością intelektualną spadła na członków ich rodzin. Także w edukacji.
Przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja wzywa Komisję Europejską i państwa członkowskie m.in. do zwrócenia szczególnej uwagi, czy usługi zdrowotne i opieka społeczna mają zrównoważony charakter i czy są w stanie przystosować się do nowych form świadczenia usług.
Twórcy rezolucji mówią o konieczności promowania inkluzji społecznej – poprzez przydzielanie środków unijnych. Te mają być przeznaczane na usługi, które są świadczone raczej na poziomie społeczności lokalnych niż w instytucjach.
Przyjęcie rezolucji to skutek decyzji Inclusion Europe – parasolowej organizacji zrzeszającej inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Całą treść rezolucji można przeczytać na stronie Parlamentu Europejskiego.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.