W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Poznania pojawiły się nowe udogodnienia zwiększające dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.
Wprowadzone kilka dni temu ułatwienia pomogą w zrozumieniu tekstów osobom niepełnosprawnym o szczególnych potrzebach. Osoby te mają prawo do dostępnych i zrozumiałych dla nich informacji. Dzięki nowym udogodnieniom będą mogły rozumieć nawet bardzo złożone kwestie, co ma zasadnicze znaczenie dla ich niezależności.
Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Poznana znajdują się nowe ikony. Pierwsza z nich to ikona ETR. Zawiera ona logo przedstawiające człowieka czytającego otwartą książkę i trzymającego podniesiony w górę kciuk w geście OK. Druga z nich to ikona Polskiego Języka Migowego. Jej logo przedstawia ręce w trakcie rozmowy w polskim języku migowym.
ETR to skrót od nazwy Easy to Read and Understand. Słowa te oznaczają teksty łatwe do czytania i rozumienia. Teksty w formacie ETR pisane są z reguły większą czcionką. Zawierają one łatwiejsze do zrozumienia słowa w miejsce trudnych oraz poglądowe zdjęcia lub rysunki. Mają one pomóc zrozumieć prezentowany temat. Ich ważnym elementem jest opis alternatywny. Teksty w ETR nie zawierają skrótów.
Do tej pory w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Poznania opublikowano 25 plików w formule ETR. Pliki te omawiają sprawy, które załatwić można w różnych wydziałach Urzędu.
Ikona Polski Język Migowy przeniesie każdego internautę do filmów z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.
Linki do storn:
po kliknięciu ikony ETR: tutaj.
Po kliknięciu ikony PJM: tutaj.
Więcej informacji tutaj.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.