Przejdź do treści

Trwa wybór najlepszego astronauty z niepełnosprawnością

ESA – Europejska Agencja Kosmiczna, ogłosiła jakiś czas temu nabór na astronautów.  To było pierwsze takie wydarzenie od ponad dekady. Ostatni konkurs na kandydatów do lotu w kosmos odbył się bowiem w 2008 roku. Teraz zgłosiło się ponad 22,5 tys. chętnych. ESA poszukuje także astronautów z lekką niepełnosprawnością fizyczną.

„Po raz pierwszy w historii załogowych lotów kosmicznych ESA poszukuje osób, które mają psychiczne, poznawcze, techniczne i profesjonalne predyspozycje do bycia astronautami, ale mają fizyczną niepełnosprawność, która normalnie uniemożliwiałaby ich wybór ze względu na wymagania używanego obecnie sprzętu kosmicznego” – czytamy na stronie internetowej ESA.

Paraastronautami mogą zostać np. osoby po amputacjach kończyn czywzroście poniżej 1,3 metra.

ESA podała również do wiadomości, że nie jest w stanie zagwarantować udziału w lotach kosmicznych wybranym kandydatom z niepełnosprawnościami, ale będziestarała się z nimi współpracować, w celu dostosowania warunków misji kosmicznych do ich wymogów. Do agencji zgłoszono 257 kandydatur osób z niepełnosprawnościami.

„W zamkniętym 18 czerwca naborze ESA otrzymała aplikacje od ponad 17 tys. mężczyzn i blisko 5,5 tys. kobiet – poinformowano w środę, 23 czerwca. Zgłoszenia przyszły z wszystkich 22 krajów członkowskich ESA i trzech krajów współpracujących z Agencją. Najwięcej kandydatur napłynęło z Francji (7137), Niemiec (3700) i Wielkiej Brytanii (1979). Z Polski zgłosiło się 549 osób” – poinformował portal www.niepelnosprawni.pl.

Zgodnie z procedurami Europejskiej Agencji Kosmicznej do kolejnego etapu dostanie się 1500 kandydatów, którzy będą musieli zostać poddani specjalistycznymtestom psychologicznym. Na decyzję o tym, kto poleci w kosmos poczekamy do października 2022 roku.

W ostatnim naborze zgłosiło się 8413 zainteresowanych podróżami kosmicznymi. Wybrano wówczas sześć osób: dwie z Włoch, Niemca, Brytyjczyka, Francuza i Duńczyka.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz