O godzinie 12:00 w dniu 22 października 2022 r. zakończy się głosowanie na projekty zgłoszone do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.
W tym roku można głosować na 150 projektów. Każdemu z nich nadano numer. W tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na realizację projektów przeznaczono 22 mln zł. Głosować mogą nie tylko osoby zameldowane w Poznaniu. Projekty, które zostaną zrealizowane mogą wybrać wszyscy mieszkańcy stolicy Wielkopolski. Urząd Miasta Poznania w tym roku nie zdecydował się również na wprowadzenie ograniczeń wiekowych. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w głosowaniu za zgodą rodziców lub opiekunów.
Głosowanie w tym roku odbywa się za pomocą strony internetowej dedykowanej Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu 2022. Wszyscy mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogą oddać maksymalnie 4 głosy – dwa na projekty ogólnomiejskie (w tym 1 w ramach Zielonego Budżetu) i dwa na rejonowe. Można zagłosować na mniej niż 4 inicjatywy. W tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego zdecydowano, że potwierdzenie oddania głosu będzie dokonywać się za pomocą kodu SMS. Każda osoba głosująca będzie musiała podać numer telefonu komórkowego w trakcie uzupełniania formularza do głosowania. Na wskazany numer Urząd Miasta prześle kod, który umożliwi potwierdzenie zagłosowania.
Kod jest ważny do chwili zamknięcia przeglądarki lub aplikacji, z której został oddany głos. Tym samym nie można wykorzystać kodu w kolejnym dniu – należy wykorzystać go w momencie głosowania, podczas jednej sesji.
Na każdy numer telefonu Urząd Miasta może przesłać maksymalnie 5 kodów. Dzięki temu z jednego numeru może zagłosować 5 różnych osób. Można udostępnić telefon do odebrania kodu przyjaciołom lub członkom rodziny.
Osoby, które nie posiadają dostępu do telefonu komórkowego, mogą także oddać głos w Urzędzie Miasta Poznania, przy placu Kolegiackim 17. Maszyna do głosowania została udostępniona w pokoju nr 202.
Wyniki Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 zostaną ogłoszone do dnia 5 listopada bieżącego roku.
Głosować można tutaj.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.