Kiedy skorzystać z pomocy psychologa? Pytanie na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi…
Dziś będzie krótko i przejdę od razu do sedna sprawy. Każdy z nas cechuje się inną wrażliwością, inaczej radzi sobie z problemami. Dlatego właśnie nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule. Czasem jednak nadchodzi taki moment, że już dłużej nie jesteśmy w stanie sami radzić sobie z przeciwieństwami losu, a nawet z samym sobą. Wtedy powinno poszukać się pomocy terapeuty.
Najlepszym (jakkolwiek to nie brzmi) objawem, który mówi nam, że to już „ten” czas, jest sytuacja, w której zwyczajnie czujemy, że zwyczajnie sobie nie radzimy. Nie radzić sobie. Co to właściwie znaczy? Uczuciu temu często towarzyszy po prostu niemożność skonfrontowania się ze swoimi emocjami. To problem ze zrozumieniem swoich myśli, ich gonitwą, czy po prostu ze stresem. Nie radzić sobie można także z daną sytuacją w życiu, na przykład rozstaniem lub stratą bliskiej osoby. Właśnie wtedy, kiedy sobie „nie radzimy”, trzeba po prostu szukać pomocy. Najlepiej właśnie tej specjalistycznej, u terapeuty.
Pomocy psychologa powinno szukać się w przypadkach:
- złego samopoczucie połączonego ze smutkiem i bezsilnością
- poczucia, że życie straciło sens
- ciągłych zmian nastroju
- niemożności podjęcia jakichkolwiek działań
- problemów z snem
- zaburzeń łaknienia
- braku siły oraz w stanie, w którym nic nas nie cieszy
- zaniku zainteresowania czynnościami, które kiedyś przynosiły nam radość.
„Czy potrzebuję pomocy terapeuty?” – jeśli w ogóle do głowy przychodzi Ci takie pytanie, prawdopodobnie tak, potrzebujesz. Odczuwasz długotrwały niepokój związany z odczuwaniem paniki, z natręctwami, obsesjami, fobiami… Tak. Potrzebujesz terapii.
Psycholog pomoże także, jak wyżej wspomniałam, z sytuacjami kryzysowymi. Desperacja, brak nadziei, czy też przerażenie często przy nich występujące, terapia powinna wyeliminować.
Wstydzisz się iść do psychologa, dobrze, rozumiem. Dużo osób zwyczajnie nie potrafi rozmawiać o swoich emocjach, co jest złe, ponieważ je w sobie tłumimy. Zadaniem terapeuty jest otworzenie naszej duszy. Nie znamy mechanizmów naszej psychiki – psycholog pomoże je nam poznać.
W dzisiejszych czasach możliwe jest odbycie terapii online. Jeśli taka forma bardziej nam odpowiada, czemu z niej nie skorzystać?
Kończąc już ten artykuł chcę tylko napisać: pójście do psychologa to NIE JEST oznaka słabości. Wręcz przeciwnie – to przejaw odwagi i dojrzałości. Warto prosić o pomoc.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.