W ostatnim odcinku naszego cyklu o dostępności dla osób z niepełnosprawnościami budynków administracji publicznej spotykamy się w Sądzie Okręgowym w Poznaniu przy Al. Marcinkowskiego 32.
Wszyscy słyszeli chyba powiedzenie, że Temida jest ślepa. Temida ma opaskę zakrywającą oczy, nie jest jednak ślepa, chociaż niektórzy tak uważają. Zakryte oczy Temidy symbolizują bezstronność. Opaska uniemożliwia jej zobaczenie kogo sądzi. Wydając wyrok bogini nie może kierować się urodą, wizerunkiem, musi oprzeć się tylko i wyłącznie na merytorycznych argumentach stron.
Architekci i wszyscy, którzy zajmują się projektowaniem też nie powinni różnicować potencjalnych użytkowników obiektów, które projektują. Stąd tyle mówi się o projektowaniu uniwersalnym i jego zaletach.
Jak wygląda to w poznańskim Sądzie Okręgowym? Przed budynkiem sądu, do którego prowadzą dwa podjazdy zewnętrzne, zabezpieczone barierką, oczywiście wyznaczone jest miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Po przejściu drzwi wejściowych osoba kieruje się do bramki wykrywającej metale, usytuowanej na wprost wejścia głównego. Do windy dla interesantów prowadzi podjazd wewnętrzny, znajdujący się po stronie prawej, bezpośrednio przy wejściu. Winda posiada system sygnalizacji optycznej oraz oznaczenia klawiszy alfabetem Braille’a. niestety, brak jest sygnalizacji dźwiękowej informującej o położeniu windy.
Toaleta dla niepełnosprawnych zlokalizowana jest na parterze.
Trudno wyobrazić sobie załatwianie spraw w sądzie online, zdalnie, przez stronę internetową. Jednak ta ostatnia też jest ważna i podlega Ustawie o dostępności.
Strona poznańskiego Sądu Okręgowego posiada następujące ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami:
- wersję kontrastową,
- możliwość zmiany rozmiaru tekstu,
- widoczny fokus,
- wyróżnienie odnośników.
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
W skali 1 do 10 Sąd Okręgowy w Poznaniu przy Al. Marcinkowskiego 32 oceniam na mocne 8.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030