Przejdź do treści

Telefon zaufania 116111 dla dzieci i młodzieży coraz mniej dostępny

Według statystyk prowadzonych przez Policję w ubiegłym roku próby samobójcze podjęło 2031 dzieci, z czego aż 150 tych prób było niestety udanych.

Wynik ten daje Polsce niechlubne drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem prób samobójczych podejmowanych przez nieletnich.

Tymczasem Ministerstwo Edukacji i Nauki usunęło ze swojej witryny internetowej informację o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, a także wszczęło procedury mające doprowadzić do niezamieszczania linku do strony telefonu w podręcznikach szkolnych.  Utrudnianie dostępu do telefonu to działanie godzące w najmłodszych, dlatego Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wystosowała w tej sprawie apel.

Telefon zaufania 116 111 działa od blisko 15 lat. Powołany został w roku 2008 przez Ministerstwo Spraw wewnętrznych i Administracji w ramach zobowiązań, jakie musiała wypełnić Polska, jako kraj członkowski Unii Europejskiej. Telefon jest bezpłatny. Dzieci mogą skorzystać z niego anonimowo.

Dla wielu dzieci stanowi on jedyną szansę pomocy. Prowadzenie linii powierzono Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę na mocy decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu do spraw Komunikacji Elektronicznej.

Do roku 2021, z przerwą w latach 2017-2019 telefon dofinansowywany był z funduszy MSWiA. Wtedy też ministerstwo kontrolowało działanie linii, reguły jej funkcjonowania oraz kwalifikacje osób pracujących w telefonie zaufania. Nigdy nie zgłoszono żadnych uwag.

O tym, jak bardzo potrzebny jest telefon zaufania dowodzą dane zebrane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. W roku 2022 konsultanci telefonu zaufania 116111 przeprowadzili aż 885 interwencji w sytuacji, kiedy życie dziecka było zagrożone. To średnio ponad dwie interwencje dziennie. Do połowy bieżącego roku zaś przeprowadzono 497 interwencji.

Zdaniem Renaty Szredzińskiej, członkini zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Telefon zaufania 116 111 wielokrotnie ratuje życie dzieci w czasach, gdy profesjonalna pomoc jest ograniczona a młodych potrzebujących wsparcia przybywa. Dlatego Ministerstwo Edukacji i Nauki, zamiast ograniczać dostęp do różnorakich form pomocy, z których jedną jest niniejszy telefon powinno wspierać działania informacyjne na temat miejsc, w których dzieciaki mogłyby uzyskać wsparcie.
Renacie Szredzińskiej wtóruje Monika Kamińska:

116 111 to miejsce, gdzie dzieci mogą szukać pomocy w anonimowy sposób, gdzie mogą znaleźć odpowiedzi na swoje pytania i rozmawiać z wykwalifikowanymi specjalistami. To także bezpieczne schronienie dla tych, którzy czują, że nie mają nikogo, z kim mogliby podzielić się swoimi emocjami i trudnościami. Pozbawienie dzieci informacji o numerze 116 111 to ryzyko, że ze swoimi problemami zostaną zupełnie same. Dlatego domagamy się przywrócenia w podręcznikach szkolnych informacji o telefonie zaufania 116 111. Zbieramy podpisy i liczymy na solidarność i wsparcie –mówi.

Dzieciństwo powinno być szczęśliwe, beztroskie. Niestety, nie każde dziecko może tej beztroski doświadczyć. Wielu najmłodszych pomimo młodego wieku musi mierzyć się z problemami. Nie mają oni skąd uzyskać pomocy, dlatego wiele dzieci odbiera sobie życie. W roku 2022 samobójstwo popełniło 150 dzieci. O 150 za dużo. Telefon zaufania 116 111 jest narzędziem, które może zapobiec kolejnym próbom samobójczym. Dlatego redakcja Wielkopolskiego Portalu Informacyjnego Osób Niepełnosprawnych PION.pl przyłącza się do apelu, by informacja o telefonie zaufania powróciła do podręczników szkolnych.

Opracowano na podstawie: Zmniejsza się dostęp do informacji o telefonie zaufania 116111 dla dzieci i młodzieży. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę protestuje przeciwko tej sytuacji i zbiera podpisy pod apelem – niepelnosprawni.pl

Dodaj komentarz