Przejdź do treści

Szykują się zmiany w orzecznictwie o niepełnosprawności

Zdjęcie: Łukasz Krasoń

Autor: Martyna Sergiel

Łukasz Krasoń – pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, zaznaczył, że szykują się ważne zmiany w orzecznictwie. Co ma się zmienić?

W rozmowie z Polską Agencją Prasową, Łukasz Krasoń wskazał, że nowy system miałby zostać ujednolicony i poddany zmianom jeszcze w tej kadencji rządu.

Aktualnie trwa przygotowywanie i analizowanie propozycji konkretnych zmian. Przy wsparciu partnerów społecznych były przygotowywane analizy, które dają pomysły na ciekawe rozwiązania. Łukasz Krasoń podkreślił, że warto w tym zakresie czerpać z rozwiązań stosowanych poza granicami naszego kraju.

Wydaje mi się, że jesteśmy w sytuacji dużo bardziej komfortowej niż pięć, czy nawet dwa lata temu. Przede wszystkim mamy na to środki z Unii Europejskiej – podkreślił   Łukasz Krasoń.

W grę wchodzi nawet pula o wysokości setek milionów złotych, które potencjalnie mogą zostać przeznaczone na wprowadzenie oraz wdrożenie zupełnie nowego systemu orzecznictwa w Polsce.

W czym tkwi obecny problem aktualnego systemu orzekania o niepełnosprawności? Podział wygląda tak, że są zespoły wojewódzkie i powiatowe. Już na pierwszym szczeblu orzekanie jest bardzo niespójne. Łukasz Krasoń zauważył, że:

Często osoby z analogiczną niepełnosprawnością, np. w województwie mazowieckim, dostają inny stopień niepełnosprawności niż ludzie w podobnej sytuacji w województwie opolskim.

W jego opinii system powinien być scentralizowany pod względem nadzoru – właśnie przy pełnomocniku rządu do spraw osób niepełnosprawnych.

Krasoń zwrócił uwagę również, że nowy system powinien opierać się o aspekty funkcjonalne, które mają umożliwiać indywidualne potrzeby konkretnych osób.

Co to miałoby oznaczać? Celem nowych rozwiązań byłoby uproszczenie systemu.

Dodaj komentarz