We Wrocławiu myślą o dostępności turystyki w kontekście osób z niepełnosprawnościami.
Już niedługo, bo w połowie tego miesiąca rozpocznie się szkolenie dla przedstawicieli branży turystycznej z Dolnego Śląska w bardzo istotnej kwestii: będą się uczyć, jak poprawiać dostępność usług turystycznych.
Jak sprawić, żeby turystyka była bardziej przyjazna i dostępna dla osób z rozmaitymi typami niepełnosprawności oraz – głębiej – ze szczególnymi potrzebami? O tym w połowie kwietnia uczyć się będą we Wrocławiu przedstawiciele branży turystycznej z Dolnego Śląska. Szkolenie organizują eksperci z wrocławskiej Fundacji Imago.
Dostępność usług, także w branży turystycznej, to temat na czasie nie tylko dlatego, że mówimy o kwestii otwartości na potrzeby drugiego człowieka i o takich samych szansach w dostępnie do usług, dzięki którym więcej osób jest w stanie zwyczajnie cieszyć się życiem. Dostępność staje się również coraz ważniejsza w świetle prawa.
Wiedza i przestrzeganie „Ustawy o zapewnieniu dostępności…” pomoże organizatorom wypoczynku uniknąć potencjalnych problemów prawnych związanych z dyskryminacją osób ze szczególnymi potrzebami. Zespół Fundacji Imagozna te zagadnienia od strony teoretycznej i praktycznej. Szkolenie poprowadzą między innymi przedstawicielki fundacyjnej „BAZY – Centrum Aktywności Outdoorowych”, której zespół organizuje wyprawy dla osób z niepełnosprawnościami, z sukcesami wdrażając w Polsce „terapię przez przygodę”.
Niebagatelną funkcję odgrywa również to, że część zajęć poprowadzą „eksperci i ekspertki praktycznej dostępności”. To stosunkowo nowa w naszym kraju rola. Chodzi o osoby z niepełnosprawnościami czy – szerzej – ze szczególnymi potrzebami, które testują różne usługi i pomagają zaprojektować je tak, by stały się bardziej przyjazne i dostępne dla jak najszerszej grupy. Grono takich osób skupiło się wokół Fundacji Imago, tworząc Forum Ekspertów Praktycznej Dostępności.
Szkolenie dedykowane jest pracownikom z sektora turystycznego z terenu Dolnego Śląska, a dokładnie do przewodnikom górskim i miejskim, pilotom i organizatorom turystyki, hotelarzom czy pracownikom informacji turystycznych.
Słuchacze posiądą wiedzę oraz umiejętności na temat wymogów i przepisów w zakresie dostępnych usług turystycznych, potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, komunikacji z klientami o szczególnych potrzebach, poznają również alternatywne rozwiązania w dostępności i sprzęt wspomagający dostępną turystykę.
Rekrutacja na szkolenie trwa już tylko do jutra włącznie, 9 kwietnia.Termin szkolenia: 15-17 kwietnia 2024.
Miejsce szkolenia: Sektor 3, ul. Legnicka 65 Wrocław.