Przejdź do treści

Święta Bożego Narodzenia

Redakcja Wielkopolskiego Portalu Informacyjnego Osób Niepełnosprawnych pion.pl wszystkim Czytelnikom Naszego Portalu z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzy tego by spędzili ten czas z bliskimi sobie osobami. Życzymy Wam Drodzy Czytelnicy byście choć na kilka dni oderwali się od wirtualnej rzeczywistości i byście byli razem bez względu na poglądy polityczne. Święta Bożego Narodzenia są to najbardziej rodzinne ze Świąt. Spędźmy je otwierając się na członków naszych rodzin, dla których w naszej szarej, codziennej rzeczywistości, czasem po prostu brak nam czasu.

Dnia 24 grudnia przypada Wigilia Święta Bożego Narodzenia. Jest to dla wszystkich chrześcijan dzień w którym spożywają tradycyjną, złożoną z 12 dań wieczerzę w gronie rodzinnym. Z tym dniem związanych jest wiele obrzędów i zwyczajów. Do najbardziej znanych należy ubieranie choinki. Kolejnym z nich jest spożywanie kolacji wigilijnej na białym, czystym jak śnieg obrusie, pod który wkłada się słomę lub siano. Mają one za zadanie symbolizowanie żłobu, w którym Zbawiciel przyszedł na świat. Opłatek, którym większość z nas podzieli się tuż przed zasiąściem do stołu jest symbolem chleba, podstawowego w naszej kulturze pożywienia. Puste miejsce przy wigilijnym odzwierciedla tęsknotę do tych, którzy nie mogli się zjawić. Jest również wspomnieniem tych spośród naszych bliskich, którzy odeszli. Wolne miejsce przy stole jest również symbolem gotowości na udzielenie w ten dzień gościny, tym którzy tego potrzebują.

W poniedziałek obchodzić będziemy Święto Bożego Narodzenia. Pierwsze obchody tego święta poświadczone są źródłowo dopiero w 354 roku naszej ery. W Kościele rzymskokatolickim data narodzenia Jezusa Chrystusa to 25 grudnia. Istnieje wiele naukowych hipotez związanych z jej ustanowieniem. Tradycja wiążąca przyjście na świat Zbawiciela z datą 25 grudnia pochodzi z III stulecia naszej ery. Data ta podana została w dziele Hipolita Rzymskiego z roku 204. Występuje ona w komentarzu do biblijnej Księgi Daniela. Chrześcijanie nie znali dokładnej daty  przyjścia na świat Chrystusa.  Dzień 25 grudnia miał  jednak dla  nich wymowę symboliczną. W tym dniu Rzymianie obchodzili bowiem Dies Natalis Solis Invicti (Dzień Narodzin Niezwyciężonego Słońca). Dzień 25 grudnia, jako data przyjścia Syna Bożego ustanowiona została przez pierwszych biskupów Rzymu jako chrześcijańska odpowiedź na pogański kult słońca.

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, to jest 26 grudnia obchodzony jest w Kościele  rzymskokatolickim dzień świętego Szczepana. Dzieje życia tej postaci wyniesionej na ołtarze znane są od czasów wybrania go przez apostołów na diakona Kościoła. Święty Szczepan oprócz posługiwania ubogim głosił również Ewangelię. Sanhedryn oskarżył go o występowanie przeciw Świątyni i Prawu. Po publicznym wyznaniu wiary Szczepan został skazany na śmierć przez ukamienowanie. Miało to miejsce w 36 roku naszej ery. W ikonografii święty Szczepan przedstawiany jest głównie w chwili swej męczeńskiej śmierci.

Dodaj komentarz