Przejdź do treści

Światowy Dzień Braille’a

Dziś, to jest w dniu 4 stycznia 2024 roku na całej naszej planecie obchodzony jest Światowy Dzień Braille’a.

Dzień ten ustanowiony został z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Święto przypada dokładnie w rocznicę urodzin twórcy tego alfabetu − Louisa Braille’a. Opracowane przez niego pismo pomaga osobom z niewidomym i niedowidzącym czytać, uczyć się i poruszać się w ich semiosferze.

Podstawą pisma wymyślonego przez Louisa Braille’a jest sześciopunkt ułożony w kształt prostokąta. Dzięki różnym konfiguracjom liczby punktów w sześciopunkcie twórca alfabetu uzyskał 63 znaki. Wynalazek ten jest uniwersalny. Od wielu lat posługują się nim osoby z dysfunkcjami narządu wzroku na całej Ziemi. Alfabetu można się nauczyć na każdym etapie życia.

Dzięki alfabetowi osoby niewidome i niedowidzące mogą rozwijać swoje zainteresowania, zdobywać wiedzę, nowe kwalifikacje zawodowe, poznawać nauki ścisłe, języki obce oraz rożne notacje muzyczne. Wynalazek Louisa Braille’a jest znakomitą  metodę nauki gramatyki i słownictwa. Poznanie pisma Braille’a daje osobom niewidomym i niedowidzącym niezależność i samodzielność. Braille używany jest również w przestrzeni publicznej. Zapisy w tym alfabecie można znaleźć między innymi  na przyciskach wind, poręczach i planach tyflograficznych różnych przestrzeni i obiektów. Oznakowania wykonane pismem Braille’a są umieszczane na opakowaniach leków. Niestety ma ich na produktach w sklepach i z tego powodu  osoby niewidome i niedowidzące nie mogą same robić zakupów. W miarę upływu czasu może i to się zmieni.

Europejska Unia Niewidomych opracowała materiał wideo promujący użycie alfabetu Braille’a, który prezentuje do jakich celów osoby niewidome wykorzystują zapisy wykonane pismem wynalezionym przez Louisa Braille’a. Link do filmu znajduje się tutaj.

Pisma wynalezionego przez Louisa Braille’a można nauczyć się w trakcie organizowanych przez Polski Związek Niewidomych turnusów rehabilitacyjnych w Ośrodku „Homer”: https://oris.org.pl/.

Uwaga! Osoby, które znają już pismo Braille’a, mogą prenumerować czasopisma Polskiego Związku Niewidomych: „Promyczek”, „Pod lupą” i „Pochodnię”. Więcej informacji o czasopismach Polskiego Związku Niewidomych można znaleźć  na stronie: https://pzn.org.pl/pokonamy-bariery/.

Dodaj komentarz