Na stronie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano aktualną wersję Projektu ustawy o świadczeniu wspierającym.
Zlikwidowano dla przykładu kontrowersyjny zapis dotyczący marnotrawienia środków. Umieszczono ponadto formularz z pytaniami, na podstawie których oceniana będzie potrzeba wsparcia.
4 kwietnia Projekt ustawy wprowadzającej świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami został przyjęty przez Radę Ministrów. Na stronie Sejmu pojawiła się treść projektu, którego wstępną wersję Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało już w marcu – czytamy na stronie www.niepelnosprawni.pl.
W ustawie zamieszczono przepis, zgodnie z którym: Osobie sprawującej opiekę przysługuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego pomimo podjęcia lub wykonywania zatrudnienia, lub innej pracy zarobkowej, jeżeli z tych tytułów osiągnęła, w danym roku kalendarzowym, dochód w wysokości nieprzekraczającej sześciokrotność kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującej na dzień 31 grudnia danego roku kalendarzowego.
Pojawił się za to projekt rozporządzenia z formularzem dotyczącym ustalania wysokości potrzeby wsparcia, która będzie kluczowa przy decyzji o otrzymywaniu nowego świadczenia.
Formularze zawierają pytania dotyczące czynności z różnych dziedzin życia osoby z niepełnosprawnością, a także jej funkcjonowania w społeczeństwie.
Z całym projektem można zapoznać się na stronie Sejmu tutaj.