Przejdź do treści

Sukces pilotażowego programu rehabilitacji kompleksowej

W zeszłym roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zakończył realizację pilotażowego projektu kompleksowej rehabilitacji. Program ten finansowany był ze środków pochodzących z Budżetu Państwa i Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach omawianego przedsięwzięcia został przygotowany funkcjonalny i nowatorski model kompleksowej rehabilitacji. W jego ramach osoby z niepełnosprawnościami  otrzymały wsparcie w powrocie do aktywności na rynku pracy oraz w życiu społecznym. Omawiany model był testowany w ramach  pilotażu w placówkach nazywanych Ośrodkami Rehabilitacji Kompleksowej. Placówki te  działały przez cztery lata w: Grębiszewie (woj. mazowieckie), Nałęczowie (woj. lubelskie) oraz Wągrowcu (woj. wielkopolskie). Obok nich przez ostatni rok realizacji pilotażu funkcjonowały także specjalistyczne Ośrodki dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Były one prowadzone Puszczykowie (woj. wielkopolskie) i Grębiszewie (woj. mazowieckie).

Z pilotażowego programu kompleksowej rehabilitacji skorzystało 615 osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich było 88 osób z zaburzeniami w obszarze zdrowia psychicznego, które korzystały ze specjalistycznych, dedykowanych im form pomocy.

W ramach omawianego przedsięwzięcia wiele osób będących jego  beneficjentami  podjęło pracę, z czego większość utrzymała ją w okresie powyżej sześciu miesięcy.

Skuteczność omawianego programu rehabilitacji społeczno-zawodowej  potwierdziły rezultaty ewaluacji zewnętrznej przeprowadzone w 2022 roku i 2023 roku na grupie 272 uczestników projektu. Okazało się między innymi, że dzięki udziałowi w pilotażu w okresie trzech miesięcy od zakończenia kompleksowej rehabilitacji aż trzydzieści dziewięć procent uczestników podjęło pracę. Ponad dziewięćdziesiąt procent spośród nich podjęło zatrudnienie w zupełnie nowym zakładzie pracy. Osiemdziesiąt procent osób, które w wyniku udziału w projekcie pracują otrzymało umowy na czas określony. Sześćdziesiąt sześć procent uczestników pracujących po opuszczeniu ośrodka podjęło zatrudnienie na cały etat.

Pilotażowy program wykazał wyższą skuteczność modelu kompleksowej rehabilitacji w odniesieniu do działań podejmowanych przed jego opracowaniem. Uczestnicy programu kompleksowej rehabilitacji ocenili go pozytywnie. Efektywność omawianego przedsięwzięcia wyrażająca się wysokim procentem osób, które podjęły zatrudnienie potwierdza potrzebę kontynuacji tego rozwiązania.

Dodaj komentarz